Chociaż świadectwo ukończenia szkoły lub dyplom absolwenta studiów pachną jeszcze nowością, warto już pomyśleć o rozpoczęciu kariery zawodowej. Im szybciej za to się zabierzesz, tym większe masz szanse zaistnienia na rynku pracy. Pamiętaj, że długie przerwy to dziury w CV i nie są one mile widziane przez potencjalnych pracodawców. Jak rozpocząć karierę zawodową?
Sprawdź, co oferuje rynek pracy
Początek ścieżki zawodowej, bez względu na kierunek obrany w karierze, zawsze wygląda tak samo – albo o ciekawym stanowisku dowiadujemy się od znajomych lub członków rodziny, albo informują nas o nim oferty pracy.
Szukając ciekawych propozycji nie można ograniczać się do jednego miejsca. Nawet regularne wizyty w urzędzie pracy lub innego pośrednika pracy nie dają większych szans na podjęcie zatrudnienia. Uzupełnij tę praktykę o przeglądanie ogłoszeń w lokalnych mediach i w serwisach internetowych, np. Pracuj.pl. Poświęć na to kilka minut każdego dnia.
Porównaj wymagania pracodawców ze swoimi kompetencjami
Każdy pracodawca ma swoją wizję idealnego pracownika. O tym, czego oczekuje się w danej firmie, dowiesz się z oferty pracy. Przeczytaj ją uważnie i zwróć uwagę na wymagania. Trzeba je spełniać bezwzględnie, by nie odpaść już na wstępie rekrutacji. Druga ważna rzecz to cechy dodatkowe i mile widziane, które mogą okazać się Twoją kartą przetargową, gdy do pracodawcy zgłosi się wielu kandydatów spełniających wymagania podstawowe.
Nie wysyłaj dokumentów aplikacyjnych, jeśli nie spełniasz większości kryteriów podanych w ogłoszeniu. Zrobisz sobie niepotrzebną nadzieję, a niepowodzenie wzbudzi u Ciebie frustrację i zniechęci do dalszych poszukiwań.
Przygotuj dokumenty i przekaż osobie rekrutującej
Sprawdź w ofercie pracy, jakich dokumentów wymaga od Ciebie pracodawca. Skompletuj je i wyślij lub zanieś osobiście, w zależności od wytycznych podanych w ogłoszeniu, do osoby odpowiedzialnej za rekrutację na dane stanowisko.