Niska samoocena – jak zbudować poczucie własnej wartości?

successful-2668386_640

Poczucie własnej wartości pozwala rozwinąć skrzydła i osiągnąć sukces w każdej dziedzinie życia. Szczególnie przydaje się w zdobywaniu kolejnych szczebli kariery zawodowej. Niska samoocena blokuje i zniechęca do podejmowania kolejnych wyzwań, przez co ogranicza ilość szans na zdobycie nowych doświadczeń i kompetencji.

Nie ograniczaj się do minimum

Oferty pracy jasno określają wymagania, jakie kandydatom stawiają pracodawcy. To minimalne kryteria, które trzeba spełniać, by ubiegać się o pracę. Nie oznacza to jednak, że w autoprezentacji należy ograniczać się jedynie do nich. Warto zajrzeć do serwisów internetowych typu Pracuj.pl i sprawdzić, czego od innych kandydatów oczekuje podobna praca.
Do przedstawienia swoich zalet potencjalnemu pracodawcy warto wykorzystać również własną intuicję. Łatwo jest wskazać cechy, które w naszej ocenie przydadzą się np. dobremu handlowcowi, kadrowemu lub pracownikowi działu logistyki.

Poczuj swoją wartość

Nadmierna skromność i brak poczucia własnej wartości nie sprzyjają autoprezentacji. Cechujące się nimi osoby nie dostrzegają swoich zalet i nie doceniają osiągnięć. A bez tego nie ma mowy o pokonaniu tłumu kandydatów rywalizujących o to samo stanowisko.
Zaakceptuj siebie i swoje możliwości. Nie bądź dla siebie zbyt wymagający i nie podnoś podnoś poprzeczki zbyt wysoko. Do obranego celu zmierzają małymi krokami. Zacznij od tego, co masz na wyciągnięcie ręki. Pierwsze, małe sukcesy dodadzą Ci energii i motywacji do dalszego działania.
Wypisz na kartce swoje zalety i mocne strony. Podkreśl cechy, dzięki których osiągnąłeś dotychczasowe cele. Mając je przed oczami łatwiej będzie Ci dostrzec, jaką wartość wniesiesz do firmy i przekonać pracodawcę, by zatrudnił właśnie Ciebie. Nie zrażaj się niepowodzeniami. Wyciągaj z nich wnioski i nie powielaj błędów.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*