Każdy inwestor, czy to indywidualny czy instytucjonalny, który chce zdecydować się na budowę nieruchomości, musi skorzystać z usług architektów. Przedstawiciele tego zawodu zajmują się projektowaniem budowy, przebudowy lub modernizacji obiektów budowlanych. To wymagająca i odpowiedzialna praca, która wymaga wielu lat nauki i praktyki.
Zostać architektem
Zawód architekta mogą uzyskać osoby po ukończonych studiach inżynierskich lub magisterskich o specjalnym kierunku dotyczącym prac architektonicznych. Samodzielny specjalista musi dodatkowo należeć do odpowiedniej Izby Inżynierów oraz posiadać uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. Praca architekta składa się z kilku etapów. Zaczyna się jeszcze przed wydaniem pozwolenia na budowę, a kończy w momencie odbioru. To osoba odpowiedzialna za wykonanie projektów budowlanych i architektonicznych. W tym celu potrzebne jest opracowanie założeń projektowych oraz jego dopasowanie do aktualnych wymogów i ograniczeń, wynikających chociażby z warunków zabudowy.
Dysponując wywiadem z inwestorem, architekt musi stworzyć rysunek konstrukcji, która ma zostać zbudowana. Do jego zadań należy również podejmowanie decyzji dotyczących materiałów czy użytych technologii konstrukcyjnych tak, by stworzony obiekt spełniał wszystkie wymogi prawne i zapewniał odpowiednie bezpieczeństwo. Budowa jakiegokolwiek obiektu wymaga połączenia wiedzy różnych specjalności, a architekt jest swego rodzaju bazą, na której zostaje ona połączona w jedną całość.
Nie tylko przed komputerem
Większość architektów zajmujących się zagadnieniami konstrukcyjnymi pracuje głównie przed komputerami w zaciszu własnego domu lub biura. Bardzo często jednak, specjalista musi także pojechać na plac budowy, by dokonać wizji postępu prac, wskazać ewentualne błędy lub wyjaśnić niejasności. Poszczególne etapy budowy wymagają jego zatwierdzenia własnoręcznym podpisem w księdze budowy. Wyjazdy tego typu są także konieczne jeszcze przed rozpoczęciem robót. By móc wykonać w pełni funkcjonalny i poprawny projekt, architekt musi zapoznać się z terenem, zabudową okolicy czy nawet rodzajem podłoża działki, na której powstanie obiekt. Architekci często są również zatrudniani do projektowania wnętrz. Tutaj także wymagana jest duża wyobraźnia oraz umiejętność elastycznego dopasowania się do upodobań klienta (zobacz przykłady nowoczesnych salonów zaprojektowanych przez znanych architektów).
Niezbędna w tym celu jest współpraca architekta i geodety. Osiągając spory poziom doświadczenia i stażu pracy, można starać się o posadę o charakterze dydaktyczno-naukowym, na przykład na uczelniach wyższych. Niektórzy specjaliści wybierają ścieżkę kariery w instytucjach publicznych, gdzie ich zadaniem jest kontrolowanie bieżącego stanu budynków i nadzorowanie ewentualnymi pracami konserwatorskimi.
Zarobki architekta
Zarobki architektów zależą w dużej mierze od posiadanego doświadczenia zawodowego i stażu pracy, a także o wielkości firmy, w której są zatrudnieni. W dużych korporacjach, które zatrudniają ponad 250 pracowników, mediana wynagrodzenia wynosi aż 8280 złotych brutto, co daje ponad 5800 złotych na rękę. Gorzej jest w małych firmach, gdzie mediana wynosi już tylko 4600 złotych brutto. Większość pracowników może jednak liczyć na dodatkowe benefity, takie jak służbowy telefon komórkowy czy prywatna opieka medyczna. Asystenci architektów, czyli z reguły osoby młode, dopiero po ukończeniu studiów lub w ich trakcie, mogą liczyć na wynagrodzenie około 2990 złotych brutto, co również zależy od wielkości firmy zatrudniającej.
Z reguły jednak nie posiadają żadnych dodatkowych benefitów. Niewiele lepiej przedstawiają się zarobki architektów-urbanistów. Mediana wynosi 3120 złotych brutto, można natomiast spodziewać się służbowego laptopa czy telefonu komórkowego. Podane mediany wynagrodzenia dotyczą pracy na etacie. W przypadku samozatrudnienia określenie zarobków jest znacznie cięższe. Jest to spowodowane w dużej mierze okresowością oraz nieregularnym świadczeniem różnych usług. Za wyjazd na budowę można liczyć około 300 złotych, za podpis w księdze budowy – tyle samo. Wykonanie projektu obiektu budowlanego jest wyceniane na od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W dużej mierze zależy to od rodzaju obiektu i projektu, inwestora i doświadczenia samego architekta. Trzeba się również liczyć z tym, że przez kilka miesięcy można liczyć na bardzo dobre zarobki, a przez kilka następnych na całkowitą stagnację.
To już lepiej być kierownikiem budowy Tylko się korzysta z takiego projektu.