Branża programistyczna jest w ciągłym, intensywnym rozwoju. W XXI wieku większość osób korzysta z komputerów i telefonów komórkowych, więc efekty programowania towarzyszą nam na co dzień. Urządzenia te nie są jednak jedynymi rezultatami programowania. Automatyczne systemy, oprogramowanie sprzętu do badań, czy sygnalizacja świetlna – to wszystko działa dzięki osobom, które zajmują się właśnie programowaniem komputerowym.
Branża programistyczna jest jedną z tych, które od wielu lat są w ciągłym, bardzo intensywnym rozwoju i nic nie wskazuje na to, aby miało się to wkrótce zmienić. Komputery i inne urządzenia korzystające z oprogramowania, są coraz popularniejsze. Osoby, które wybierają tę ścieżkę kariery, mogą być całkiem spokojne o rynek pracy.
Zawód dla programisty
W jakich zawodach może pracować osoba, która związana jest z programowaniem? Jest ich całkiem wiele, najpopularniejsze propozycje to:
- Programista – to oczywisty zawód, który jako pierwszy przychodzi na myśl. Programista zajmuje się pisaniem kodu na podstawie dostarczonej mu dokumentacji, jego praca jest jednak dosyć rozbudowana. To zajęcie dla osób, które potrafią przez długie godziny utrzymać skupienie i przede wszystkim odnajdują się doskonale w programowaniu.
- Webmaster – zazwyczaj webmaster nie zajmuje się bezpośrednio tworzeniem kodu, ale musi się na tym w pewnym stopniu znać, bo jego zadaniem jest złożenie kodu w przyjemną dla oka stronę internetową lub aplikację. Praca webmastera wymaga posiadania dobrze rozwiniętego zmysłu artystycznego i umiejętności łączenia ze sobą pozornie niedopasowanych elementów.
- Tester aplikacji – w tym zawodzie wymagana jest podstawowa wiedza z zakresu programowania oraz projektowania stron internetowych, należy również znać specjalistyczne słownictwo, aby szybko zwrócić programiście uwagę na konkretne problemy. Testerzy aplikacji muszą sprawdzać, czy działa ona prawidłowo i jest to żmudne zajęcie, w którym nie każdy się odnajduje.
- Architekt oprogramowania – osoby, które pracują w tym zawodzie, mają za zadanie zaprojektować i zorganizować system, wraz z jego różnymi komponentami. Konieczna jest znajomość podstaw programowania w dosyć szerokim zakresie, tak, aby można było wybrać najstosowniejsze rozwiązania.
To tylko najpopularniejsze zawody związane z branżą programistyczną. Rynek ten jest w ciągłym rozwoju, a kolejne możliwości pracy z kodem ciągle się pojawiają. Trend ten jest z pewnością rosnący i już teraz wielu rodziców decyduje się kształcić swoje dzieci w tym kierunku! Zagranicą coraz popularniejsze są kursy korespondencyjne z programowania dla dzieci. Dorośli także mogą się kształcić w tym kierunku i nie wiąże się to z koniecznością uczęszczania na studia. Wiele osób decyduje się na szkolenia z programowania, które są doskonałym sposobem na rozpoczęcie przygody z kodem. Nie tylko są one sposobem na nauczenie się programowania od podstaw, ale mogą też być świetnym uzupełnieniem wiedzy dla osób, które nie pracują bezpośrednio przy kodowaniu.
Najpopularniejsze języki programowania
Programować można w wielu językach, a niektóre z nich są obecnie bardziej pożądane na rynku pracy od innych. Numerem jeden od kilku już lat jest bez wątpienia Java. Ten język używany jest od ponad 20 lat, a jego popularność ciągle rośnie, głównie poprzez rozwój systemu Android – to właśnie w Javie napisane są wszystkie aplikacje tego oprogramowania, które ciągle rozszerza swoje pole działania. Java używana jest także na Windowsie i Linuxie.
Innym językiem skryptowym, który jest równie popularny, jest Javascript. Daje on możliwość uatrakcyjnienia strony, co sprawia, że obecnie pojawia się na większości z nich. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na osoby umiejące się tym językiem posługiwać ciągle rośnie.
Inne popularne języki programowania to:
– PHP
– SQL
– Scala
– Python (polecany początkującym programistom)
– C#
– Swift
– C++.
Języki programowania mają różne zastosowania, ale zazwyczaj konkretny programista skupia się tylko na jednym z nich. Ciągle też rozrastają się one, są modyfikowane, a na rynku pojawiają się również nowe propozycje języków.
Branża programistyczna jest w ciągłym rozwoju. To doskonała droga dla osób, które odnajdują się w IT i chcą łączyć z tym swoją przyszłość.