Chcesz wiedzieć ile zarabia dentysta? Sprawdź te fakty!

Dentist Holding Dental Tools

Aby zostać dentystą, konieczne jest skończenie studiów medycznych wraz ze specjalnością i wiele, wiele praktyki. Patrząc na możliwości podjęcia pracy dentysta ma zasadniczo dwie możliwości- podjęcie pracy w przychodni świadczącej usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz założenie własnego gabinetu dentystycznego lub kliniki dentystycznej, skupiającej pracę kilku specjalistów w jednym miejscu. Warto wiedzieć, że wybór miejsca pracy ma wpływ na wynagrodzenie, ale również daje szereg innych możliwości, jak chociażby czas na rozwój swoich kwalifikacji, co jest łatwiejsze do zrealizowania w przypadku pracy w „państwowej” przychodni.

Praca w przychodni

Chociaż zazwyczaj w przychodni pracuje się o wiele krócej niż na zwykłym „etacie”, to jednym z głównych atutów tej formy pracy są warunki zatrudnienia, czyli możliwość zatrudnienia na umowie o pracę, czy skorzystania z możliwości urlopu wynikających na podstawie tego właśnie zatrudnienia. Pracując w przychodni raczej trudno spodziewać się ośmiogodzinnego trybu pracy, jednak zarobki płynące z tej formy zatrudnienia są adekwatnie niższe- szacuje się, że oscylują na poziomie około trzech tysięcy złotych. Jednocześnie praca na podstawie umowy o pracę umożliwia większą ilość wolnego czasu, którą można wykorzystać chociażby na podnoszenie swoich kwalifikacji albo zwyczajną pracę dodatkową w innej placówce.

Prywatny gabinet dentystyczny

Dentysta pracujący we własnym gabinecie dentystycznym może spodziewać się kilkakrotnie wyższych zarobków niż we wspomnianej wcześniej przychodni, ponadto samodzielnie decydując o godzinach pracy w swoim miejscu pracy. Na ostateczny wynik zarobków wpływa jednak rodzaj prowadzonego przedsiębiorstwa- czy jest to prywatny gabinet czy klinika dentystyczna skupiająca kilku lekarzy oraz wielkość inwestycji, które lekarz- właściciel zobowiązany jest ponieść na początku działalności. Wynajęcie lub zakup własnego lokalu, kompleksowe wyposażenie oraz zatrudnienie personelu pomocniczego, jak asystentka stomatologiczna czy rejestratorka generuje dodatkowe, niemałe koszty w wysokości nawet kilkaset tysięcy złotych.

Co decyduje o ostatecznej wysokości wynagrodzenia?

Najniżej zarabiają dentyści pracujący w przychodniach przyjmujących pacjentów w ramach ubezpieczenia. Lekarze zarabiający w ten sposób mogą liczyć na jedno z niższych stawek, jednak mają czas na chociażby podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Nieco lepszy zarobek, opiewający na kwotę kilku, około pięciu, sześciu tysięcy złotych posiadają dentyści zatrudnieni w cudzych prywatnych klinikach. Zarobki są adekwatnie wyższe, jednak wzrostowi ulegają też godziny pracy. Na najwyższą kwotę wynagrodzenia mogą liczyć dentyści posiadający własny gabinet stomatologiczny. Praca na własny rachunek niesie za sobą jednak najwyższe ryzyko, związane chociażby z pozyskaniem i utrzymaniem stałej ilości klientów, dzięki czemu sam gabinet będzie miał zwiększone szanse na utrzymanie i stabilne funkcjonowanie. Dlatego też przed podjęciem decyzji o założeniu własnego gabinetu należy upewnić się, że posiada się stałe grono pacjentów, ułatwiające pracę na własny rachunek.

Źródło: http://dentysta-stomatolog.kalisz.pl

1 odpowiedzi "Chcesz wiedzieć ile zarabia dentysta? Sprawdź te fakty!"

  1. Nie ma się co dziwić zarobkom dentystów w końcu aby taki zawód wykonywać należy spędzić sporo czasu nas książkami :) Co dziwne w Polsce ten fach wykonywany jest już praktycznie tylko w prywatnych gabinetach. Ale wolę takie prywatne leczenie gdzie leczy mnie dentysta kraków z doświadczeniem niż darmowe w przychodni na NFZ :)

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*