Jaki zawód do Ciebie pasuje? Metody na rozpoznawanie predyspozycji

Close up creative designer applaud for job success at meeting table at office

[Artykuł sponsorowany]

Osoby, które są dopiero na początku swojej kariery zawodowej lub jeszcze jej nie rozpoczęły często zastanawiają się, jaki zawód do nich pasuje i to nie tylko pod kątem zainteresowań, ale także posiadanych predyspozycji. Jak najlepiej to sprawdzić?

Jaka praca dla mnie? Wybór zawodu warto uzależnić od kilku czynników

Niektórzy, wybierając zawód (a wcześniej często kierunek studiów) kierują się średnimi wynagrodzeniami w danej branży. Inni – tym, czy praca na określonym stanowisku byłaby w jakikolwiek sposób związana z ich zainteresowaniami. I o ile warto brać pod uwagę oba czynniki (potencjalne zarobki i własne pasje), o tyle dobrze też zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

– perspektywy zawodowe (czy wybrany zawód jest przyszłościowy, jakie są perspektywy rozwoju w danej branży itd.),

– zapotrzebowanie na specjalistów z danej branży,

– własne predyspozycje i posiadane już umiejętności.

Stosunkowo łatwo ustalić, chociażby na podstawie opinii specjalistów ds. rynku pracy, jakie są perspektywy zawodowe w przypadku pracy w określonej branży lub jaki jest popyt na danych specjalistów. Dla niektórych problematyczne może być jednak określenie własnych predyspozycji i to zarówno mocnych, jak i słabych stron. Można to zrobić na kilka sposobów.

Jaka praca dla mnie: test predyspozycji może pomóc w podjęciu decyzji

Biuro rachunkowe wielka wieśPrzy określaniu własnych predyspozycji można w pierwszej kolejności poprosić o pomoc rodzinę lub bliskich znajomych. Takie rozwiązanie ma pewne zalety (są to osoby, które powinny dobrze znać predyspozycje członka rodziny lub przyjaciela) jednak warto pamiętać, że w takiej sytuacji może być trudniej o obiektywną ocenę mocnych i słabych stron ocenianej osoby. Z tego względu lepszą opcją może być spotkanie z doradcą zawodowym.

Dla osób, którym zależy na czasie i które nie uważają jednak spotkania z doradcą za konieczne, dobrym narzędziem mogą być testy predyspozycji. Wyniki testu pomogą osobie rozwiązującej test w określeniu np. stylu pracy, poziomu komunikatywności, podejścia do ryzyka, pracy w zespole itd. Na tej podstawie można z kolei już wstępnie odpowiedzieć na pytanie „jaki zawód do mnie pasuje” – na przykład osoby, które wolą pracować samodzielnie i mają analityczny umysł raczej nie sprawdzą się w zawodzie wymagającym stałego kontaktu z innymi i dużej otwartości. Tym samym lepiej poradzą sobie np. w roli analityka danych, księgowego czy inżyniera niż dziennikarza, pielęgniarki lub nauczyciela. Testy predyspozycji można wykonać na stronie www.kierunekrozwoju.pl.

Oczywiście warto przy tym pamiętać, że wyniki testu wskazują tylko pewien kierunek. Dobrze jednak wziąć je pod uwagę, także po to, by nie poświęcać czasu i energii na naukę zawodu, w którym ciężko będzie danej osobie osiągnąć naprawdę dobre wyniki i odczuć satysfakcję z pracy.

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*