W każdej współczesnej dziedzinie możemy zauważyć ciągle zmieniające się trendy. Dotyczą one świata muzyki, filmu, mody, urody, ale też Internetu. Strony internetowe wciąż zaskakują nowymi formami i funkcjonalnościami. Jeżeli my sami jesteśmy właścicielami jednej z takich witryn, to powinniśmy poświęcić czas na zapoznanie się z nimi i dostosowanie prowadzonej strony do wszelkich innowacyjnych zmian następujących w projektowaniu.
Mniej treści – więcej multimediów
Taka myśl przyświeca znacznej większości osób odpowiedzialnych za design stron internetowych. Żyjemy w bardzo szybkim tempie i ciągłym pośpiechu, dlatego od naszego ulubionego portalu, do którego zaglądamy każdego dnia, oczekujemy szybkiego tempa przekazywania informacji i przedstawienia prezentowanego tematu w możliwie najkrótszy sposób. W miejsce jednego obszernego artykułu, który dokładnie omawia dane zagadnienie i objaśnia je na wszelkie możliwe sposoby, na nowoczesnej stronie przeczytamy kilka artykułów, z których mniej więcej dowiemy się „co w trawie piszczy”. W ostatnim czasie można zauważyć trend polegający na zastępowaniu pewnych informacji różnymi zdjęciami lub materiałami wideo. Szczególnie sprawdza się to w przypadku użytkowników mobilnych.
Wersje mobilne zyskują na popularności
Jest to niezaprzeczalny fakt. Coraz częściej odchodzimy od monitorów komputerowych i przerzucamy się na mniejsze ekrany tabletów i smartfonów. Ich sprzedaż ciągle stoi na bardzo wysokim poziomie, a największą zaletą tych produktów jest ich wygoda i możliwość korzystania z nich w każdym miejscu. Posiadacze własnych stron licznie wpisują się w ten nieodwracalny trend i decydują się na uruchamianie ich mobilnych wersji. Chyba każdy z nas miał już okazję korzystać z tego typu urządzenia i irytować się przy przeglądaniu strony w standardowej wersji, niedostosowanej do sprzętów z mniejszymi wyświetlaczami. W dzisiejszych czasach słowo „mobilność” w zakresie technologii informatycznych bardzo zyskuje na wartości i jest doceniane przez odbiorców.
Suwak – mała rzecz, a cieszy!
Zapewne każdy z nas pamięta wygląd portali internetowych sprzed kilku lat. Większość z nich posiadała rozbudowane menu i mnóstwo podstron. Dzisiaj odrzucamy takie działania na bok i stawiamy na wydłużanie stron. W przypadku komputerów nieoceniony okazuje się suwak, za pomocą którego powoli zjeżdżamy w dół, aż ostatecznie docieramy do interesujących nas treści. W przypadku ogólnopolskich portali informacyjnych, na samej górze znajdziemy najistotniejsze tematy dnia czy sprawy polityczne, a poniżej wyszczególniane zostają lżejsze działy, takie jak sport, kultura czy blogosfera. Można zaryzykować stwierdzenie, że ta charakterystyczna budowa stron jest powiązana ze wspomnianym wcześniej rosnącym udziałem użytkowników mobilnych, dla których jest to ogromne udogodnienie i komfort przeglądania.
Kafelkowa budowa stron
Jest to trend zapoczątkowany przez firmę Microsoft i zastosowany po raz pierwszy w systemie operacyjnym Windows 8, który przez wielu jest uważany za najgorszą wersję w historii produktów Billa Gatesa. Temat do dziś budzi kontrowersje i wywołuje sprzeczne reakcje użytkowników. Jedni doceniają innowacyjność i nowoczesność układu kafelkowego, a drudzy są sceptyczni w stosunku do takich rozwiązań. Ostatni rok przyniósł nowe wersje tak dużych polskich portali, jak Onet czy Wirtualna Polska, które nie pozostały obojętne wobec tej mody i zastosowały ją u siebie. W ich przypadku, kafelki miały nadać świeżości i przejrzystości. Jak można się było spodziewać, uczucia użytkowników były mieszane.
Powiązanie z mediami społecznościowymi
Współcześnie strony internetowe okazują się niewystarczające. Internauci chcą dostać jeszcze więcej, dlatego dodatkowym narzędziem w łączności z nimi są social media. Właściciele stron w celu połączenia tych dwóch platform decydują się na umieszczanie zakładek odsyłających do profili na Facebooku, Twitterze, Google+ czy innych mediów społecznościowych, dzięki czemu odbiorcy szybciej dotrą do tych kanałów komunikacji.
Czy ktoś mógłby polecić jakieś dobre programy graficzne na iOS?