Niezadowolenie z pracy jest źródłem długotrwałego stresu i może doprowadzić Cię nawet do pogorszenia stanu zdrowia. Jeśli każdego ranka niechętnie myślisz o udaniu się do pracy, a wieczorami boli Cię żołądek z nerwów na samą myśl, że następnego dnia znowu będziesz musiał tam iść, nie ignoruj tych symptomów. Zastanów się, co jest ich przyczyną. Może okazać się, że najlepszym dla Ciebie wyjściem jest zmiana zatrudnienia.
Toksyczni współpracownicy
Zdrowe relacje w zespole są ogromnie ważnym elementem pracy. Koleżeństwo i dobra współpraca sprawiają, że lubisz przychodzić do biura, by spotkać się ze swoimi współpracownikami i razem z nimi podejmować nowe wyzwania. Co jednak zrobić, gdy zespół jest niezgrany, a toksyczne relacje zatruwają atmosferę każdego dnia? Można spróbować naprawić problem. Czasami wystarczy szczera rozmowa i otwarte ustalenie swoich oczekiwań. Wymaga to sporo taktu i dyplomacji, a także dużej dawki asertywności. Jeśli Twoje wysiłki spotykają się z brakiem reakcji, rozważ przeniesienie do innego działu lub zmianę miejsca zatrudnienia.
Mobbingujący przełożony
Dobry przełożony, który wzbudza autorytet i skutecznie motywuje do pracy, to skarb. Często zdarza się, że elementem zmieniającym pracę w koszmar jest szef. Jeśli jego zachowanie sprawia, że czujesz się gorszy, ignorowany, niedoceniany lub wręcz wyśmiewany i poniżany, czym prędzej zacznij rozglądać się za nowym miejscem pracy. Na Pracuj.plz pewnością znajdziesz niejedną ciekawą ofertę. Mobbing jest zjawiskiem, które należy zgłosić do organów prawnych, gdyż jest to zachowanie karalne. Pamiętaj, że niezależnie od sytuacji nikt nie ma prawa w pracy obrażać Cię czy źle traktować. Jeśli zachowanie szefa nie stanowi mobbingu, lecz mimo wszystko sprawia, że zaczyna dopadać Cię wypalenie zawodowe, możesz spróbować je zmienić. Niestety jest to sprawa wyjątkowo trudna, szczególnie gdy przełożony kiepsko reaguje na krytykę i nie jest skłonny do rozmów.