Branża budowlana ma się w Polsce bardzo dobrze, zarówno jeśli weźmiemy pod uwagę duże przedsiębiorstwa czy deweloperów, jak i niewielkie firmy budowlane, świadczące różne usługi związane z branżą. Często jednak można usłyszeć głosy, że w Polsce brakuje wykształconych pracowników budowlanych. W rzeczywistości jednak nie jest pod tym względem aż tak źle.
Aby pracować w branży budowlanej, nie trzeba mieć wyższego wykształcenia czy tytułu inżyniera. O wiele ważniejsze jest doświadczenie, umiejętności, kwalifikacje oraz podejście do pracy. Bardzo często firmy budowlane poszukują pracowników nie z wykształceniem, a z umiejętnościami potwierdzonymi konkretnymi certyfikatami czy innymi dokumentami, które zaświadczają o posiadanych uprawnieniach. Murowanie ściany, budowa piwniczki w ogrodzie, wykańczanie wnętrz to prace, których nie można nauczyć się na studiach, a raczej na różnego rodzaju kursach, szkoleniach czy w szkołach zawodowych i placówkach kształcenia.
Nie brakuje chętnych do pracy na budowach
Pracownicy budowlani są więc poszukiwani bez względu na wykształcenie czy posiadane dyplomy. Najważniejszy jest fach w ręku. Na to właśnie zwracają uwagę firmy budowlane, które poszukują nowych pracowników. Bardzo często nawet nie trzeba mieć żadnego doświadczenia czy kwalifikacji. Każda firma budowlana potrzebuje przecież pomocników budowlanych, którzy nie zajmują się pracami specjalistycznymi, ale bez nich trudno jest funkcjonować na budowie. Zatrudnienie się jako pomocnik na budowie to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą swoją przyszłość zawodową związać z budowlanką. Pracując w firmie budowlanej nawet jako pomocnik można nauczyć się wielu przydatnych umiejętności chociażby poprzez obserwację wykwalifikowanych robotników. Dzięki temu później o wiele łatwiej będzie znaleźć lepszą pracę lub zdobyć kwalifikacje w konkretnym zawodzie. Łatwiej przecież zostać murarzem, tynkarzem czy dekarzem komuś, kto przez dłuższy czas pracował przy takich robotach niż osobie, która do tej pory z takimi pracami nie miała w ogóle do czynienia.
Pracodawcy często za mało płacą
Choć branża budowlana ma się dobrze, niektóre firmy mogą narzekać na to, że nie mogą znaleźć osób chętnych do pracy. Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze, pracodawcy oferują czasem takie stawki, za które ludzie po prostu nie chcą pracować. Nie ma co się dziwić, że ktoś nie chce pracować za najniższą krajową, gdy w innej branży bez problemu może znaleźć pracę za o wiele lepsze pieniądze. W tej kwestii można więc uznać, że za brak pracowników sami są sobie winni niektórzy pracodawcy, którzy nie pamiętają lub nie mają świadomości, że za sukcesem ich firm stoją pracownicy, których należy odpowiednio wynagradzać. Drugą przyczyną braku pracowników budowlanych jest dosyć duża emigracja zarobkowa. Wykwalifikowani fachowcy bardzo często wolą pracować za granicą za stawki kilka razy wyższe niż w Polsce. Im więcej fachowców wyjeżdża, tym mniej zostaje ich na rodzimym rynku pracy.
Polecamy:
– Kursy zawodowe w branży budowlanej – dlaczego warto podnosić kwalifikacje?