Dlaczego praca z generatorem druków CMR jest korzystna?

airport-architecture-blur-business-442600

Każdy, kto prowadzi firmę spedycyjną czy transportową doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest sprawny obieg dokumentów. Każdy towar, który wyjeżdża zarówno na teren kraju, jak i za granicą, musi mieć odpowiednio wypełnione listy przewozowe. Jeśli jest to transport za granicę, konieczny jest międzynarodowy list przewozowy, oznaczany w skrócie jako CMR.

Międzynarodowy list przewozowy to dokument, który potwierdza zawarcie umowy z przewoźnikiem, a także informuje o wszystkich elementach prawidłowego przewozu towaru i dostarczenia go do odbiorcy docelowego. Nie ma jednego z góry ustalonego wzoru takiego listu, każdy jednak powinien posiadać określone informacje. Wypełnianie listu przewozowego z początku może się wydawać skomplikowane, jeśli jednak robimy to na co dzień, żadne tabelki czy rubryczki nie powinny mieć przed nami tajemnic. Co jednak nie zmienia faktu, że papierowe dokumenty mogą zaginąć, zniszczyć się lub też zostać wypełnione z błędami. Nic więc dziwnego, że coraz częściej stosowane są elektroniczne wersje CMR.

Co trzeba umieścić w liście przewozowym?

Międzynarodowy list przewozowy musi zawierać wszystkie dane, które są niezbędne przede wszystkim dla przewoźnika. Powinie on bowiem wiedzieć, co, gdzie wiezie, jak właściwie ma dokonywać transportu, co może, a czego nie może w czasie, gdy odpowiada za towar. List musi przede wszystkim zawierać szczegółowe informacje o nadawcy, przewoźniku i odbiorcy, a także samym towarze. Trzeba w nim umieścić, co się znajduje w transporcie, jak dużo jest towaru (liczba sztuk bądź waga całościowa czy poszczególnych elementów), czy można w trakcie dokonywać przeładunku, a także jakie są specjalne potrzeby, jeśli chodzi o przewóz. Zdarzają się bowiem na przykład towary niebezpieczne bądź też łatwe do uszkodzenia. Jeśli przewoźnik będzie wiedział, co wiezie, będzie również mógł zachować wszelkie środki ostrożności. W CMR powinny również znaleźć się informacje na temat kosztów transportu, zarówno cena usług przewoźnika, jak i koszty cła i wszelkich dodatkowych opłat, które mogą pojawiać się na trasie.

Elektroniczna wersja CMR

W ostatnim czasie bardzo popularne w firmach spedycyjnych i transportowych są elektroniczne generatory CMR, które znacznie skracają czas, jaki jest potrzebny do przygotowania towaru do przewozu. Dobrze skonstruowany list przewozowy cmr w wersji elektronicznej ułatwia pracę przewoźnikowi, a także tworzenie listu nadawcy. Wiele informacji można bowiem dodawać automatycznie z bazy danych, nie trzeba wszystkiego wpisywać ręcznie. To dobre rozwiązanie szczególnie dla tych firm, które na co dzień wysyłają sporo towaru na międzynarodową skalę. Generatory CMR są proste w obsłudze, wygodne, można mieć do nich dostęp zarówno z poziomu komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Na rynku tego rodzaju usług można znaleźć wielu dostawców, dzięki czemu bez problemu wybrać można generator w stu procentach dopasowany do potrzeb. Jeśli zaczniesz korzystać z generatorów CMR, jest raczej pewne, że już nie wrócisz do tradycyjnego, ręcznego wypełniania wszystkich formularzy.

Polecamy:
Kreatywne CV – co to jest i jak je stworzyć?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*