Już w latach 70-tych minionego wieku pojawiły się pierwsze próby zastosowania komunikacji komputerowej dla zademonstrowania możliwości terapii na odległość.
Obecna, dobrze już zakorzeniona w świadomości społecznej forma tego zjawiska, zaczęła intensywnie przybierać na popularności w ostatnich latach dzięki postępującej digitalizacji życia codziennego oraz pojawieniu się pandemii COVID-19, w trakcie której trwania, była często jedynym sposobem na poprawienie dobrostanu psychofizycznego pozostającego w permanentnej izolacji społeczeństwa. W tym artykule spróbujemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat jej fenomenu oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące nie tylko samej terapii online, ale i zagadnień związanych z naszym zdrowiem psychicznym.
Jak zdefiniować psychoterapię online?
Psychoterapia online to w podstawowym założeniu wciąż tradycyjna forma terapii tyle, że w nowej, związanej z postępem technologicznym odsłonie, dzięki której sesje terapeutyczne odbywają się w sieci za pomocą narzędzi posiadających dostęp do kamery takich jak na przykład laptop, tablet lub smartfon.
Najpopularniejszymi obecnie aplikacjami stosowanymi w psychoterapii online są Skype, Zoom, Google Meets oraz WhatsApp, ale te najbardziej innowacyjne serwisy internetowe świadczące usługi terapii online i zrzeszające certyfikowanych terapeutów jak na przykład trzymsie.pl, nieustannie pracują nad wdrożeniem rozwiązań, które umożliwią pacjentom łączenie się ze swoimi terapeutami bezpośrednio z poziomu swojej platformy.
Kto szczególnie zyska na możliwości skorzystania z formatu psychoterapii online?
W pierwszej kolejności terapia online będzie zbawienna dla wszystkich tych, którzy z uwagi na zamieszkiwanie terenów podmiejskich i wiejskich do tej pory mieli ograniczony dostęp do placówek oraz specjalistów świadczących usługi z zakresu zdrowia psychicznego.
Zyskają również osoby z niepełnosprawnościami oraz ciężkimi schorzeniami, które ograniczają ich mobilność oraz wszyscy narzekający na permanentny brak czasu spowodowany najczęściej godzinami, a także intensywnością swojej pracy.
Nie można również zapomnieć o grupie tych, którzy czują się lepiej w swojej prywatnej strefie komfortu i pragną zaoszczędzić sobie stresu związanego z jej opuszczeniem oraz osobach, które po prostu preferują kontakt w zdalnym formacie.
Czy terapia online posiada udowodnioną skuteczność?
Badania na temat skuteczności psychoterapii online trwają już od 2002 roku i obecnie jednoznacznie oceniają ją jako w pełni wartościową oraz skuteczną formę wsparcia dla osób jej potrzebujących.
Oczywiście nie można zapomnieć, że sukces samej terapii zawsze zależeć też będzie od właściwego nastawienia pacjenta, a także umiejętności oraz doświadczenia terapeuty w trudnej i wymagającej sztuce jaką jest prowadzenia terapii zdalnej.
W jakich sytuacjach powinniśmy rozważyć wizytę u terapeuty?
Jest wiele powodów, które predysponują nas do kontaktu ze specjalistą zdrowia psychicznego. Nie mniej, w pierwszej kolejności warto wymienić chęć:
- poprawy naszego zdrowia psychicznego
-
nabycia nowych umiejętności, które pomogą nam lepiej radzić sobie z trudnościami życia codziennego
-
poprawy w zakresie nawiązywania i podtrzymywania właściwych relacji interpersonalnych
-
rozwijania własnej świadomości oraz zrozumienia emocji, które nam towarzyszą
-
otrzymania wsparcia i empatii w trudnych sytuacjach życiowych, których doświadczamy
Występowanie jakich problemów powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty?
- depresja oraz nieustające uczucie przygnębienia
-
trudności w nawiązaniu i utrzymywaniu właściwych relacji z innymi ludźmi
-
lęki i fobie uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie
-
nieumiejętność radzenia sobie ze stresem
-
uzależnienia oraz inne, dramatycznie szkodliwe dla naszej kondycji psychofizycznej zachowania, takie jak samookaleczenia lub pojawiające się myśli samobójcze
Jeśli doświadczamy któregoś z wyżej wymienionych stanów lub problemów, zdecydowanie nadszedł czas na konsultacje ze specjalistą, który pomoże nam zdefiniować ich istotę oraz wskazać dalszą drogę postępowania, która pozwoli nam się z nimi uporać.
Czy i dlaczego warto zdecydować się na wybór terapii online?
Psychoterapia daje nam możliwość łatwiejszego i powszechnego dostępu do pomocy terapeutycznej bez konieczności wychodzenia z domu, a także jest równie skuteczna jak jej tradycyjna, gabinetowa wersja.
Żyjąc w czasach, które niosą ze sobą tak wiele ułatwień związanych z diagnostyką i możliwością podjęcia skutecznego leczenia, szczególnie powinniśmy zadbać o tą tak ważną przecież sferę naszego życia.