Zasobniki ciepłej wody to nieocenione urządzenia, które powinny znaleźć się w każdym domu. Ciepła woda jest niezbędna do podstawowych codziennych czynności, a jej stała dostępność to niewątpliwie wysoki komfort. Za to wszystko odpowiadają zasobniki ciepłej wody. Jednak, aby móc cieszyć się ich nienagannym działaniem, trzeba je odpowiednio dobrać. Tym bardziej, że zakup zasobnika wody ciepłej to niemała inwestycja. Wybierając odpowiedni zasobnik pod uwagę należy wziąć kilka istotnych kwestii. Jakie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Jakie warunki powinien spełnić zasobnik wody ciepłej?
Dobre zasobniki wody ciepłej powinny spełniać kilka podstawowych wymogów. Tylko dzięki temu, domownicy będą mogli w pełni cieszyć się ich nienagannym działaniem. Są to między innymi:
- zapewnienie odpowiedniej ilości wody ciepłej, potrzebnej dla wszystkich domowników
- zapewnienie ciągłego strumienia wody i jednakowej temperaturze
- błyskawiczne pojawienie się ciepłej wody zaraz po otwarciu kranu
- gwarancja szybkiego podgrzania wody do ustawionej temperatury
- utrzymanie stałej, wysokiej temperatury wody.
Na co więc zwrócić uwagę wybierając zasobnik wody ciepłej, aby spełnił on wszystkie podstawowe kryteria?
- Sposób podgrzewania wody
Na rynku dostępne są zasobniki ciepłej wody, które oferują dwa różnorodne systemy podgrzewania wody:
- zasobnik z wężownicą – jest to najpopularniejszy rodzaj zasobników C.W.U. Zasada podgrzewania wody jest podobna do grzałki. W zamontowanej wewnątrz zbiornika spirali przepływa ogrzana przez kocioł woda, która stopniowo ogrzewa ciecz nagromadzoną w zasobniku. Im większa powierzchnia spirali, tym większa moc grzewcza zasobnika, a co za tym idzie szybszy czas podgrzania wody.
- zasobnik warstwowy – specjalna konstrukcja pozwala na wtłaczanie nagrzanej przez kocioł wody do górnej warstwy zasobnika, skąd pobierana jest woda w momencie otwarcia kranu. Polecany szczególnie do współpracy z kotłami gazowymi
- Pojemność zasobnika C.W.U
Pojemność zasobnika wody ciepłej to najważniejsze kryterium jego właściwego doboru. Tylko odpowiednia wielkość potrafi zaspokoić oczekiwania domowników. Wybór zbyt małego zasobnika będzie skutkował szybkim zużyciem ciepłej wody. Jaka pojemność okaże się najlepsza?
- dla 2-3 osób w zupełności wystarczy zasobnik wody ciepłej o pojemności 120L
- dla rodziny 4-osobowej dla zapewnienia odpowiedniego komfortu warto wybrać zasobnik o pojemności 150-200L
- dla domów, w których mieszka 6 osób najlepsze będą zasobniki C.W.U o pojemności około 300L. W tym przypadku nie należy się obawiać o to, że duża ilość wody zgromadzona w zbiorniku szybko straci swoje ciepło. Nowoczesne zasobniki charakteryzują się znakomitą izolacją termiczną.
- Materiał wykonania zasobnika ciepłej wody
Materiał wykonania zasobników ciepłej wody również jest ważną kwestią podczas ich wyboru. Wpływa to na ich żywotność. Na rynku dostępne są:
- zasobniki emaliowane – są najtańsze, lecz mniej trwałe. Emalia, która zabezpiecza wewnętrzne ścianki zbiornika ma za zadanie chronić go przed korozją. Jednak wysoka temperatura przechowywanej cieczy doprowadza do pojawienia się mikropęknięć na jej warstwie, co niestety sprzyja pojawieniu się korozji. W celu ochrony zbiornika stosowana jest również specjalna anoda magnezowa. Wymaga ona jednak corocznej wymiany, co może być kłopotliwe
- zasobniki ze stali nierdzewnej – są to najtrwalsze z dostępnych zasobników. Charakteryzują się kwasoodpornością oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Przekłada się to niestety na ich wyższą cenę. Jednak w naszej opinii warto zainwestować więcej, i cieszyć się długoletnim i bezawaryjnym działaniem zasobnika wody ciepłej
- Rodzaj kotła grzewczego
Równie istotny jest rodzaj kotła jaki posiadamy. Nie każdy zasobnik będzie odpowiedni dla każdego kotła grzewczego. Jaki zatem wybrać?
- dla pieców gazowych najlepszy będzie zasobnik warstwowy
- dla pompy ciepła numerem jeden okaże się zasobnik z wężownicą
- dla kotłów kondensacyjnych powinno zastosować się również zasobnik warstwowy
Prawidłowy dobór zasobnika wody ciepłej jest niezwykle istotny. Tyko wtedy możemy cieszyć się ze wszystkich korzyści, jakie dostarcza ich użytkowanie. Mamy nadzieje, że nasz krótki poradnik pozwoli każdemu wybrać odpowiedni dla siebie zasobnik wody ciepłej. W razie jakichkolwiek problemów, zapraszamy do kontaktu z ekspertami WaterMark.