Kto z nas nie znalazł się chociaż raz w sytuacji, która wymagała zastrzyku dodatkowej gotówki? Można wykazać się w pracy, licząc na docenienie zaangażowania przez szefa, wyrażonego premią lub zdecydować się na podjęcie dodatkowej pracy na pół etatu. Jeżeli żadna z powyższych opcji Nas nie przekonuje można wykazać się swoimi umiejętnościami i poszukać chętnych na świadczone przez siebie usługi, zarabiając dodatkowe pieniądze w ramach umowy o dzieło. Od niedawna mamy do wyboru jeszcze jedną, bardzo praktyczną opcję – prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej.
Ta forma pracy dorywczej może być szczególnie atrakcyjna dla osób bezrobotnych – działalność nierejestrowana pozwala bowiem na swobodne zarabianie pieniędzy do wysokości połowy miesięcznej pensji minimalnej, bez ryzyka nieprzyjemności ze strony Urzędu Skarbowego. Jak wiadomo zbyt częste podpisywanie umów o dzieło, przy braku działalności zarobkowej w ramach umowy o pracę lub zlecenie, może skutkować uznaniem tak prowadzonej działalności za… prowadzenie firmy. A to z kolei związane jest z dotkliwymi konsekwencjami, mogącymi wielokrotnie przekroczyć zysk jaki udało Nam się wypracować (m. in. konieczność opłacenia “zaległych” składek ZUS). Co więcej sama Skarbówka zobliguje Nas do niezwłocznego zalegalizowania tak prowadzonego “biznesu”, a to w połączeniu z niepewnymi dochodami może wpędzić Nas w jeszcze większe tarapaty.
Nierejestrowana działalność gospodarcza jest również doskonałą opcją dla osób zainteresowanych podjęciem prowadzenia własnego biznesu, pragnących zweryfikować swoje założenia i predyspozycje w realnych warunkach. Umożliwia ona swego rodzaju „rozpoznanie bojem” rynku i ocenienie realnego zapotrzebowania na świadczone usługi, będąc narzędziem znacznie precyzyjniejszym, niż klasyczne badanie rynku, np. przy pomocy ankiet lub wysyłania zapytań do firm. Pozwoli również na ocenę innych aspektów związanych z prowadzeniem własnej firmy, m. in. tego jak będziemy się dogadywać z klientami, czy na ile skutecznie będziemy w stanie pozyskiwać nowych klientów. W ten sposób uzyskamy bezcenne informacje, które pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji „za” lub „przeciw”.
Jeżeli zatem nie możesz znaleźć interesującej pracy dorywczej za pośrednictwem portali takich jak Pracuj.pl lub chcesz w łatwy i bezpieczny sposób przetestować pomysł na własną firmę, nierejestrowana działalność gospodarcza będzie doskonałym narzędziem do realizacji swoich celów.