Planujesz kontynuację nauki na uczelni wyższej? Masz do wyboru studia dzienne lub zaoczne. Mimo że nauka w każdym z tych trybów zapewnia zdobycie równorzędnego wykształcenia, to różnice między nimi są spore i dotyczą zarówno kosztów, czasu wolnego, jak i możliwości zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.
Jakie zalety i wady mają studia stacjonarne?
Studiowanie w trybie stacjonarnym pozwala w pełni skupić się na nauce. Będziesz mógł uczestniczyć we wszystkich zajęciach i wykładach, a także angażować się w działalność kół naukowych czy brać udział w odbywających się na uczelni konferencjach. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę na uczelni, do wyboru masz studia I stopnia lub studia jednolite – w zależności od kierunku, którym jesteś zainteresowany. Szeroki wybór prestiżowych kierunków studiów oferuje m.in. https://wsaib.pl/.
Niewątpliwym atutem tego trybu nauki (jeśli wybierzesz uczelnię publiczną) jest brak opłat – nie będziesz musiał płacić za uczestnictwo w zajęciach. Przebywając na wydziale niemal przez cały dzień, będziesz miał szansę nawiązania wielu znajomości i kontaktów, które przetrwają już po opuszczeniu murów uczelni. Kolejnym atutem jest też możliwość zasmakowania studenckiego życia.
Jakie minusy musisz uwzględnić, decydując się na studia dzienne? Ponieważ zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku, trudno będzie Ci podjąć nawet dorywczą pracę. W rezultacie może brakować Ci doświadczenia zawodowego po zakończeniu studiów. Możesz odczuć też problemy finansowe, jeżeli nie będziesz miał pełnego wsparcia rodziców.
Zalety i wady studiowania w trybie niestacjonarnym
Przez wiele lat studia niestacjonarne były niesłusznie postrzegane jako mniej wartościowe. Tymczasem jest to rozwiązanie, które pozwala pogodzić zdobywanie wykształcenia z życiem zawodowym. Decydując się na studia zaoczne, możesz wszechstronnie rozwijać swoje kompetencje, a dzięki posiadaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej w danej dziedzinie, skutecznie rywalizować o zatrudnienie z absolwentami studiów dziennych.
Zaletą studiów zaocznych jest możliwość rozwinięcia umiejętności organizacyjnych – przydadzą Ci się one w dalszym życiu zawodowym. Pracując w czasie studiów w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin, szybciej osiągniesz stabilność finansową. Wybór tego trybu nauki będzie też dobrą decyzją, jeżeli w najbliższym czasie planujesz założyć rodzinę.
Jak każde rozwiązanie, studia zaoczne mają też wady. Przede wszystkim interesujący Cię kierunek studiów nie musi być dostępny w trybie zaocznym. Za naukę będziesz musiał zapłacić – koszt zależy od rodzaju uczelni i wybranego kierunku. Łączenie studiów z pracą oznacza również więcej obowiązków i mniej wolnego czasu.
Kiedy zdecydować się na studia dzienne, a kiedy na zaoczne?
Na pytanie, które studia wybrać: dzienne czy zaoczne, nie sposób udzielić jednej, poprawnej odpowiedzi. Wyboru powinieneś dokonać, biorąc pod uwagę swoje plany i możliwości finansowe.
Interesuje Cię kariera naukowa? Chcesz mieć sporo wolnego czasu, aby móc rozwijać swoje zainteresowania? Wybór studiów dziennych będzie najlepszą decyzją – będziesz mógł uzupełniać swoją wiedzę i w pełni uczestniczyć w życiu naukowym. To pozwoli Ci czerpać największe korzyści ze studiów, a także będzie nieocenione przy ubieganiu się o miejsce na studiach doktoranckich.
Gdy priorytetem jest dla Ciebie uzyskanie jak najszybciej samodzielności finansowej, to lepszym rozwiązaniem wydają się studia zaoczne. Uczestnicząc w zajęciach jedynie w weekendy, będziesz miał możliwość pracy na pełen etat. Jeżeli Twoja praca będzie miała związek z kierunkiem studiów, masz też szansę uzupełnić teorię o praktykę.