Fajna nazwa firmy decyduje o sukcesie – czyli co powinieneś wiedzieć będąc copywriterem?

shutterstock_260108819

Wybór nazwy firmy jest nieodłącznym elementem procesu jej zakładania. Istnieje wiele strategii jej tworzenia, bardzo trudno jest jednak stworzyć naprawdę fajne hasło, które znajdzie się na wszystkich firmowych szyldach. Jak zawrzeć jak najwięcej informacji i zalet danego przedsiębiorstwa w maksymalnie trzech, krótkich wyrazach? Dodatkowo, warto by nazwa była atrakcyjna i przyciągająca. Jednym słowem – fajna.

Osoba czy miejsce?

Stworzenie prostej i krótkiej nazwy własnej dla firmy to bardzo ciężkie zadanie. Najlepiej jest, by od razu wywoływała skojarzenia z profilem działalności i oferowanymi towarami i usługami. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a więc wskazane będzie dodanie maksymalnie dwóch wyrazów, które naprowadzą klienta. Jedną ze strategii jest użycie własnego imienia i nazwiska lub samego nazwiska, przykładowo „Firma Kowalskiego”.

Takiego rozwiązania powinno się jednak stosować rzadko, tylko i wyłącznie w dwóch przypadkach – kiedy dana osoba jest znana w określonym branżowym światku lub gdy nazwisko kojarzy się bezpośrednio z samą działalnością, jak przykładowo „Restauracja u Kotleta”. W każdym innym wypadku, taka nazwa nie sprawdzi się, gdyż jest zbyt bardzo anonimowa oraz nie wskazuje na konkretne produkty czy usługi oferowane przez firmę. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie miejsca prowadzenia działalności – może być to miejscowość albo region geograficzny. „Agroturystyka na Mazurach” może świetnie się sprawdzić, ale tylko z jednego, bardzo ważnego powodu.

Oferta firmy skierowana jest do szerokiego grona klientów z całej Polski, a także zza granicy. Jeśli przedsiębiorstwo działałoby tylko i wyłącznie na rynku lokalnym i dla miejscowych klientów, nazwa taka nie miałaby sensu. Trzeba również uważać, by przypadkiem nie założyć kolejnej firmy o identycznej nazwie. W pewnych rejonach Polski na każdym rogu można znaleźć Restaurację Śląską, co sprawi, że rejestrowanie kolejnej takiej działalności nie jest wskazane.

Opis czy emocje?

W bardzo wielu branżach ciężko jest skorzystać z rozwiązań podanych wcześniej. Firmy marketingowe lub programistyczne raczej nie powinny używać nazwisk, lub miejscowości prowadzenia działalności. W dalszym ciągu jednak trzeba w jakiś sposób klienta zachęcić do skorzystania z konkretnych usług. Można po prostu opisać, czym firma się zajmuje. Za przykład można podać „Firma Marketing”. Takie hasła nie tylko dadzą potencjalnym kontrahentom wiedzę o profilu działalności, ale także dobrze brzmią. Dotyczy to zwłaszcza nazw branż wywodzących się z obcego języka.

Innym sposobem jest zawarcie zarówno opisu charakteru firmy, jak i emocji, które powinno się w kliencie wzbudzić. Inny wydźwięk będzie miała nazwa „Błyskawiczna Usługa”, a inny „Rzetelna Usługa”. Trzeba wyrazić, jakie wartości chce się dać od siebie i na co firma zwraca największą uwagę. Tutaj również trzeba uważać na zbyt dużą liczbę powtórzeń. W każdym dużym mieście znajdzie się przynajmniej kilka barów z obiadami jak u mamy czy stoisk z szybkim wyrabianiem kluczy.

Oryginalność najważniejsza

Choć mogłoby się wydawać, że podane wyżej przykłady są stosunkowo proste do wymyślenia, to niestety jest jeszcze jeden aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę, a mianowicie oryginalność nazwy. Nie jest to kwestia tylko pozyskania klienta i zaoferowania mu czegoś nowego, ale zły wybór może spowodować nawet konflikt z prawem. Jeśli dana marka została zastrzeżona przez kogoś innego, nie można jej użyć ponownie.

Zaskakujące, ile takich właśnie prostych nazw posiada już swoich stałych właścicieli. Główną zasadą namingu jest, że najlepsze rozwiązanie jest równocześnie najprostsze. Zarejestrowanie nowej firmy pod istniejącą już, zastrzeżoną marką najprawdopodobniej zakończy się sprawą sądową i przymusem jej zmiany. Dlatego tak ważne jest, by przed dokonaniem ostatecznej decyzji sprawdzić nasz wybór w Urzędzie Patentowym, Rejestrze Działalności Gospodarczych czy Krajowym Rejestrze Sądowym, ale także w Internecie. Bardzo często to właśnie tam można wpaść na pierwszy trop, że obrana przez nas ścieżka

Tutaj możesz zobaczyć przykładowe fajne nazwy firm.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*