Wraz z rozwojem Internetu działania marketingowe wchodzą na zupełnie inny poziom. Dzisiaj bez trudu można określić zainteresowania poszczególnych klientów, nie są to bowiem anonimowi ludzie, ale użytkownicy o łatwym do rozpoznania profilu. Wraz z popularyzacją e-commerce i content marketingu tradycyjne gadżety reklamowe odchodzą trochę na bok. Jednak, jak przekonują eksperci zajmujący się wizerunkiem i promocją, nie należy całkowicie z nich rezygnować. Odgrywają bowiem unikatową i wciąż ważną rolę w budowaniu oraz utrzymywaniu relacji z klientami.
Gadżety wciąż na czasie
Analizując zmieniające się na przestrzeni dekad strategie reklamowe, nie trudno dojść do wniosku, że poza reklamą w mediach gadżety należą do technik najbardziej opierających się upływowi czasu. Dawniej były ważne, dzisiaj też trudno odmówić im znaczenia. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie. Rynek gadżetów zdecydowanie się rozwija. A firmy działające w tej branży starają się poszerzać swoją ofertę. Gadżety kupuje się zarówno w celach reklamowych, ale także są po prostu dobrym pomysłem na prezent. Pod adresem http://www.ministerstwogadzetow.com/prezenty.html możemy znaleźć ciekawe przykłady.
Niemniej jednak wciąż pojawiają się nowe gadżety, o których jeszcze niedawno nikt by nie pomyślał jako o nośniku treści reklamowych. Współcześnie mówi się, że wszystko może być reklamą. Jednak sama definicja gadżetów wymaga, by były to przedmioty niewielkich rozmiarów. Nie muszą natomiast mieć żadnej konkretnej funkcji. Gadżet kojarzy się z czymś dodatkowym, rzeczą bez której klienci mogą się obejść. A jednocześnie większość z nich bardzo lubi otrzymywać takie ,,niepotrzebne” przedmioty. Ich wręczenie to pierwszy krok ku nawiązaniu z odbiorcami pozytywnej relacji biznesowej.
Reklama oparta na gadżetach
Ograniczenie kampanii promocyjnej do wręczanych klientom gadżetów nie jest rozsądnym posunięciem. Nawet mikroprzedsiębiorstwa korzystają także z innych narzędzi reklamowych, przede wszystkim marketingu internetowego. Możliwości, jakie daje ten ostatni, nie powinny jednak skreślać korzystania z upominków dla klientów. Dzięki nim można lepiej utrwalić się w pamięci konsumentów i zwiększyć szansę na to, że ponownie zdecydują się skorzystać z oferty firmy. Za stosunkowo niewielkie pieniądze można nabyć gadżety, które wystarczą na wiele tygodni, a może nawet i miesięcy promocji. Poza tym bez takich dodatków nawet nie ma co pokazywać się na targach czy konferencjach. Tam są wręcz oczekiwane, a ich brak stawia firmę w niekorzystnym świetle. Wymowny jest już sam fakt, że wręczenie takiego niewielkiego przedmiotu stanowi często punkt wyjścia do rozmowy z potencjalnym klientem. Nawet wytrawni marketingowcy nie wyobrażają sobie, by zaczepiać uczestników wydarzenia branżowego tak zupełnie bez powodu. Gadżetem można też zająć ręce i zamaskować zdenerwowanie wygłaszaną prezentacją.
Podsumowując, gadżety reklamowe są przedsiębiorcom nie tyle przydatne, co zwyczajnie potrzebne. Ich jakość i różnorodność można oczywiście dostosowywać do sytuacji finansowej firmy. Niech zmieniają się wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, choć czasami najlepiej sprawdzają się znane i przetestowane pomysły na małe prezenty dla klientów.