Jak promować swój sklep internetowy?

pexels-photo-919436

Załóżmy, że uruchomiliśmy właśnie swój pierwszy sklep internetowy. Mamy atrakcyjną i funkcjonalną stronę, dobry produkt, świetną cenę, ale mijają kolejne dni, a my wciąż nie odnotowaliśmy żadnej sprzedaży. No cóż…. najwyraźniej zapomnieliśmy o reklamie, która mogła by przyciągnąć Internautów do naszego sklepu, a bez ruchu w witrynie, nie pomoże nawet najładniejszy layout ani oferta.

W przypadku sklepu internetowego wykorzystywane metody reklamy są często czynnikiem przesądzającym o być czy nie być danego przedsięwzięcia. W niniejszym artykule opiszę 3 popularne metody służących przyciągnięciu użytkowników na stronę. Należy pamiętać, iż artykuł ten ma charakter przekrojowy, a ocena i rekomendacje – są tylko i wyłącznie moją prywatną opinią.

a) Pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania

Metoda reklamy pozwalająca uzyskać ruch na naszej stronie bezpośrednio z wyników wyszukiwania. Oczywiście przy mało popularnych słowach kluczowych, witryna naszego sklepu przy odpowiedniej optymalizacji, może samoistnie uzyskać pozycje generujące jakiś ruch. W większości przypadków konieczne są jednak przemyślane działania, które w taki sposób mają oddziaływać na algorytm wyszukiwarki – by wyświetlała stronę naszego sklepu dla wybranych słów kluczowych na wysokich pozycjach. Jednym z głównych kryteriów Google w tym względzie pozostają linki prowadzące z innych, wartościowych stron powiązanych tematycznie. Głównym atutem pozycjonowania jest stosunkowo niska cena pozyskania odwiedzin w przeliczeniu na 1 internautę. Wady pozycjonowania to przede wszystkim czas potrzebny do uzyskania wysokich pozycji, który może być liczony w miesiącach, oraz ryzyko utraty pozycji przez nałożenie ręcznego lub algorytmicznego filtra Google (zasadniczo pozycjonowanie jest niezgodne z wytycznymi Google).

b) Reklamy kontekstowe typu AdWords

Reklama pozwalająca uzyskać ruch na naszej stronie w oparciu o linki / boksy reklamowe umieszczane bezpośrednio na stronie wyników wyszukiwania, lub w obranie innej witryny współczującej z systemem reklamowym. Reklama kontekstowa jest skorelowana z wyszukiwaniem / zainteresowaniami danego użytkownika, z tego względu wyświetla się tam gdzie może liczyć na przychylny odbiór. Atutem tego rozwiązania są natychmiastowe efekty, oraz płatność za efekt (płacimy tylko za ruch który kampania reklamowa wygenerowała na naszej stronie). Wadą – cena, która zwykle w przeliczeniu na 1 internautę jest wyższa niż w przypadku pozycjonowania, choć wiele zależy tu od branży i konkurencji innych firm.

c) Porównywarki cenowe

Reklama pozwalająca uzyskać ruch z serwisów, których działanie opiera się na porównywaniu cen produktów znajdujących się w różnych sklepach internetowych. Głównym kryterium pozyskania klienta jest tu atrakcyjna cena, niższa niż u pozostałych sklepów współpracujących z daną porównywarką. Zwykle płatność za reklamę odbywa się wg wcześniej ustalonej stawki, wg liczby odwiedzin strony naszego sklepu dokonanych ze strony tejże porównywarki. Atutem tego rozwiązania reklamowego są szybkie efekty i stosunkowo niska cena, aczkolwiek ma to sens jedynie w przypadku gdy możemy oferować ceny należące do najlepszych na rynku.

Podsumowanie

Bez względu na to, jaki biznes planujesz – dobrze przygotować sobie wcześniej odpowiedni plan marketingowy, rezerwując jednocześnie stosowne zasoby finansowe potrzebne do jego realizacji. Dotyczy to w jednakowym stopniu operujących milionami wielkich przedsiębiorstw, jak i małych jednoosobowych firm – jakie zwykle otwiera się w oparciu o dotacje z Urzędu Pracy. Różnicą jest tu tylko skala. Weźmy pod uwagę, iż zwykle to mniejsza firma ma większe trudności w utrzymaniu płynności finansowej, co za tym idzie – nawet niewielkie błędy w planowaniu mogą bardzo szybko doprowadzić do jej upadku. Morał z tego taki: Masz małą firmę, to planuj z głową – bo nie stać Cię na błędy! Więcej o przygotowaniu planu marketingowego możesz przeczytać tutaj: http://planujbiznes.pl/plan-marketingowy/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*