Nieustanny rozwój nowych technologii objął każdą dziedzinę życia. Siłą rzeczy nie ominął także rynku pracy. Inteligentni właściwie firm doskonale wiedzą, że ich firma będzie tak dobra, jak dobry jest zatrudniony w niej personel, toteż aby wyłuskać najlepszych kandydatów, sięgają po coraz to nowe rozwiązania. Także osoby poszukujące pracy muszą dostawać się do zmian i wykazać większe zaangażowanie, aby zwrócić na siebie uwagę potencjalnego pracodawcy.
Skuteczne curriculum vitae
Skuteczne CV to takie, które zainteresuje osobę prowadząca rekrutację i stanie się przepustką do kolejnego etapu. Klasycznie podane wszystkie możliwe informacje o kandydacie powoli odchodzą do lamusa. Dobre CV zawiera tylko najistotniejsze informacje, przedstawione krótko i czytelnie. Łatwo to osiągniesz, eliminując z CV elementy niedopasowane do aplikowanej oferty pracy.
Nie ma potrzeby podawać, gdzie chodziłeś do podstawówki albo, że znasz obsługę komputera – to ma niemal każdy! Natomiast jeśli biegle znasz jakiś konkretny program, to właśnie to powinieneś podkreślić w swoim CV. Także zainteresowania takie, jak muzyka, sport i literatura na nikim nie zrobią wrażenia, ale jeśli kolekcjonujesz niebieskie guziki, trenujesz krav magę, lub rozmawiasz w dialekcie kantońskim, to może być doskonały punkt zaczepienia do rozpoczęcia rozmowy – rekruter będzie najzwyczajniej w świecie ciekawy.
Pisząc CV, można również wykazać się kreatywnością i klasyczny życiorys zastąpić infografiką, prezentacją multimedialną czy krótkim filmikiem. Nie potrzeba umiejętności zawodowego grafika, aby stworzyć czytelną i ciekawą infografikę, a do nagrania filmu nie potrzebne jest studio telewizyjne. W Internecie znajduje się wiele darmowych narzędzi ułatwiających wykonanie takiego projektu. Takie CV już na pierwszy rzut oka zaciekawi i przykuje uwagę rekrutera. Pamiętaj, że pracodawcy i zatrudnieni rekruterzy codziennie przeglądają dziesiątki CV – musisz się wyróżnić na tle innych, by właśnie twoja kandydatura przeszła do kolejnego etapu rekrutacji. Coraz częściej w całym procesie rekrutacji liczy się pomysł, kreatywność i oryginalność. To one mogą przeważyć nad najlepszym doświadczeniem i wykształceniem.
Swoje CV możesz także umieścić online – w serwisach typu praca.pl, pracuj.pl, jobs.pl itp., albo popularnych portalach jak LinkedIn czy Golden Line – tutaj rekruterzy ostatnimi czasy dość często wyszukują potencjalnych kandydatów. Pracownicy działu HR mogą sprawdzić także profile aplikującej osoby w social media, na Facebooku, Instagramie czy Google+. Dzięki temu mogą poznać zainteresowania i po części charakter kandydata.
Nowe trendy w rekrutacji
Poszukiwanie odpowiednich kandydatów na dane stanowisko zwykle rozpoczyna się od ogłoszenia o pracę. Klasyczne ogłoszenia zastępowane są przez ich nowoczesne formy. Wiele firm decyduje się na stworzenie ciekawej infografiki, krótkiego filmu czy strony internetowej, na której prezentują dane stanowisko i profil potencjalnego kandydata. Pracodawcy także, aby zachęcić przyszłych pracowników, prezentują w ogłoszeniu też dodatkowe profity, które firma oferuje. Obok informacji o wynagrodzeniu i formie zatrudnienia można znaleźć opcje takie, jak prywatna opieka medyczna, możliwość pracy w domu, karnety na fitness etc.
Coraz częściej też, zamiast wysyłać aplikację, kandydaci na dane stanowisko proszeni się o wypełnienie formularza bądź ankiety. Na podstawie takiego testu wyłaniane są osoby posiadające pożądane predyspozycje. Kolejnym sposobem rekrutowania jest proszenie potencjalnych pracowników o nakręcenie krótkiego filmiku, w którym kandydat przedstawia swoją osobę. W ogłoszeniach coraz rzadziej pojawiają się prośby o przesłanie listu motywacyjnego, częściej zastępuje je np. portfolio.
Na nietypowe sposoby prowadzenia rekrutacji najczęściej decydują się firmy, w których wymagana jest duża kreatywność i samodzielność. Nowoczesne formy poszukiwania pracowników i niestandardowe rozmowy kwalifikacyjne organizowane są również bardzo często przez firmy doradztwa personalnego, które planują i przeprowadzają całe procesy rekrutacyjne. Zmiany zauważyć można także na rozmowach, które przeprowadzają sami szefowie firm. Tu coraz częściej pojawiają się nietypowe pytania wymagające kreatywności. Coraz częściej większe znaczenie od doświadczenia i wykształcenia mają cechy personalne i umiejętności miękkie kandydatów, które identyfikowane są poprzez pytania problemowe, niekoniecznie dotyczące danego stanowiska.
Outsourcing
Ponieważ proces rekrutacji niejednokrotnie jest długotrwały i silnie absorbujący, bardzo wiele firm korzysta z usług zewnętrznych agencji doradztwa personalnego. Firmy te odpowiedzialne są za przeprowadzanie całych procesów rekrutacji i wyłowienie z morza ofert, tej wyjątkowej. Do ich zadań należy identyfikowanie potrzeb i wymagań na dane stanowisko, tworzenie i umieszczanie ogłoszeń o pracę, poszukiwania najlepszych kandydatów i prowadzanie rozmów kwalifikacyjnych w celu weryfikacji kwalifikacji oraz pożądanych cech personalnych.
Efektem pracy agencji jest przedstawienie najlepszych kandydatur osobom z firmy, która zatrudniła danego doradcę. Oczywiście zawsze ostatnim etapem rekrutacji jest bezpośrednia rozmowa z przełożonym bądź właścicielem aplikowanej firmy i to właśnie ta osoba podejmuje ostateczną decyzję.
Rekrutacja to proces wymagający dużego zaangażowania. Równocześnie jest on niezmiernie ważny, ponieważ każda firm chce w swoich strukturach mieć najlepszych pracowników. Idealny pracownik posiada nie tylko umiejętności, ale również pożądane cechy personalne. Na przestrzeni lat sposoby rekrutowania pracowników oraz ubiegania się o pracę zmieniły się i wciąż ewoluują. Konieczne jest śledzenie trendów i dostosowywanie się do nich, zarówno przez pracowników, jak i pracodawców.