Stabilne zatrudnienie to gwarancja systematycznego dopływu gotówki, a tym samym płynności finansowej. Niemniej jednak znalezienie wspomnianej posady nie należy do zadań łatwych. Jak wobec tego znaleźć pracę, która może okazać wygraną na loterii kariery zawodowej?
W obecnych czasach posiadanie stabilnego zatrudnienia w oparciu o umowę na czas nieokreślony stanowi marzenie sporej ilości osób. Wiedzą o tym zarówno poszukujący pracy kandydaci, jak i… potencjalni pracodawcy. Jednak pracodawca pracodawcy nierówny, a otrzymanie zaproszenia do współpracy wbrew pozorom nie zawsze jest przepustką do rozpoczęcia owocnej kariery zawodowej. Na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy o pracę i gdzie szukać przydatnych informacji, które umożliwią zweryfikowanie potencjalnego pracodawcy, a tym samym efektywne znalezienie pracy?
Praca „na czarno”, bezpodstawne obniżanie kwoty wynagrodzenia czy zwłoka w wypłacie pensji; oto przykłady zachowań, które spędzając sen z powiek niejednego pracownika. Aby uniknąć podjęcia współpracy z nierzetelnym pracodawcą, warto dokładniej poznać firmę, do której aplikujemy. W jaki sposób?
Serwisy z ogłoszeniami o pracę
Nieocenionym narzędziem, umożliwiającym poznanie firmy od przysłowiowej podszewki, są serwisy internetowe, gromadzące opinie pracowników (obecnych oraz byłych) na temat danego przedsiębiorstwa. Dzięki nim bez problemu zweryfikujesz czy obietnica stabilnego zatrudnienia z możliwością awansu faktycznie wchodzi w grę, czy może jest tylko wabikiem, mającym na celu pozyskanie wartościowego pracownika za bezcen. Jednym z godnych polecenia serwisów, które prowadzą swój dział z opiniami na temat pracodawców, jest portal www.praca.gowork.pl.
Warto zauważyć, że na stronach wspomnianego serwisu publikowane są również ogłoszenia o pracę, które także powinny stać się obiektem twojego zainteresowania. Dlaczego? Ponieważ to właśnie one dadzą ci obraz dotyczący strategii rozwoju firmy. To jednak nie wszystko. Jeśli zauważysz, że potencjalny pracodawca od np. 2 lat ustawicznie publikuje to samo ogłoszenie o pracę, wówczas warto zastanowić się, czy posada nie jest fikcją lub też co sprawia, że obejmujący je pracownicy tak szybko rezygnują z etatu?
Portale społecznościowe
Obecnie każda, szanująca się firma, posiada swój profil na portalach społecznościowych. Naturalnie w przypadku naszego kraju, serwisem który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, jest Facebook. Warto odwiedzić fanpage interesującej nas firmy, gdyż dzięki temu będziemy zorientowani w obecnej sytuacji oraz nastrojach, jakie panują w miejscu pracy.
Równie użytecznym źródłem wiadomości może okazać się zakładka wyszukiwarki Google News, na której znajdziemy liczne informacje prasowe dotyczące poczynań pracodawcy. Warto dodać, że to także świetny sposób na odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.