Jakich błędów nie popełniać pisząc cv?

Oasdom.com-Top-63-Job-Interview-Questions-and-Answers-That-Work-In-Nigeria-696x357

CV jest najważniejszym dokumentem podczas procesu rekrutacji. Bez względu na to, do jakiej firmy aplikujemy i na jakie stanowisko, bez CV nie zaproszą nas na żadną rozmowę o pracę. Jeśli więc w najbliższym czasie czeka nas aktywne poszukiwanie pracy, warto zadbać o wygląd i poziom merytoryczny naszego CV.

Napisanie CV można zlecić profesjonalistom, którzy tworzą fachowe dokumenty aplikacyjne. Jednak w rzeczywistości każdy bez problemu poradzi sobie samodzielnie ze stworzeniem swojego życiorysu zawodowego. Najważniejsze, by znać zasady pisania dobrego CV i wykorzystać je w praktyce.

Chaotyczne CV nie przyciągnie uwagi

Częstym błędem, który popełniamy podczas pisania CV, jest chaos i nieuporządkowana treść. Trzeba pamiętać, że zarówno wykształcenie, jak i zatrudnienie podawać w kolejności chronologicznej, od najdawniejszych pozycji, aż do najbardziej aktualnych. Błędem jest podawanie również samych miejsc pracy, bez dokładnego opisania, za co byliśmy odpowiedzialni na danym stanowisku. Im mniej napiszemy w CV, tym mniej informacji otrzyma potencjalny pracodawca. Jeśli będzie miał do wyboru zaprosić na rozmowę kogoś o bardzo rozbudowanym CV i osobę z bardzo ubogim życiorysem, zdecydowanie wybierze tę pierwszą opcję.

Nie kłam, nie wpisuj umiejętności, których nie masz

Dużym błędem, jaki wiele osób popełnia przy tworzeniu życiorysu zawodowego, są kłamstwa bądź mocne naginanie rzeczywistości – wpisują sobie umiejętności, których w rzeczywistości nie posiadają lub przeceniają swoje możliwości. Nagminne jest to w przypadku podawania znajomości języków obcych – wpisanie sobie biegłej znajomości języka niemieckiego czy angielskiego jest jednak niebezpieczne, gdyż bardzo łatwe do wykrycia. Podobnie jest w przypadku tak zwanych kompetencji miękkich.

Wiele osób wpisuje sobie takie zalety, jak umiejętność pracy pod presją czasu czy umiejętność pracy zespołowej – w przypadku kogoś, kto dopiero szuka pierwszej pracy jest to zdecydowanie niewskazane, gdyż w praktyce nigdy wcześniej nie udowodnił, że posiada takie umiejętności. A to, że myśli, że je posiada, z pewnością nie jest dodatkową kompetencją. Dużym błędem przy pisaniu CV jest również kopiowanie gotowych dokumentów z internetu i jedynie modyfikowanie na własne potrzeby. To również kiepski pomysł, gdyż każdy życiorys zawodowy jest nieco inny i warto stworzyć go od podstaw.

Najpierw CV, potem szukanie pracy

Po napisaniu profesjonalnego CV można natomiast zająć się aktywnym poszukiwaniem zatrudnienia. Dobrym rozwiązaniem jest przeszukanie zasobów sieci, szczególnie portali branżowych związanych z rynkiem zatrudnienia. Na https://szukampracy.pl/ogloszenie/ można znaleźć szeroki wybór ogłoszeń o pracę z różnych branż i lokalizacji, dzięki czemu każdy bez problemu znajdzie takie ogłoszenia, które będą spełniały jego oczekiwania i będzie mógł wysłać CV, list motywacyjny i spokojnie czekać na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Podobne artykuły:
CV po angielsku – jak dobrze napisać?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*