Jeśli jesteś właścicielem nawet najmniejszej firmy, doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że samochód jest absolutnie niezbędnym narzędziem w Twojej pracy. Przychodzi więc moment, w którym musisz podjąć decyzję, jakie auto kupić, jakie powinny być jego cechy i specyfikacja. Nie jest to jednak decyzja prosta. Ten artykuł może być dla Ciebie inspiracją w kwestii tego, czego naprawdę potrzebuje Twój biznes i pomocą w odnalezieniu auta idealnego.
Na co zwrócić uwagę, wybierając auto?
Jak w każdym temacie również w kwestii wyboru auta, istnieją zasada: ile osób, tyle opinii. Jeśli jednak szukasz, auta firmowego należy odrzucić, osobiste preferencje dotyczące ulubionej marki, istotnych dla Ciebie elementów wyposażenia czy ilości koni mechanicznych. Rzeczą niezwykle istotną w kontekście aut firmowych są oczywiście koszty utrzymania. To między innymi od tych kosztów zależy, czy prowadzenie interesu będzie dla Ciebie opłacalne. W skład wydatków eksploatacyjnych wchodzi: zużycie paliwa, wysokość składki ubezpieczeniowej, częstotliwość dokonywania przeglądów oraz wartość, jaką będzie miał samochód, kiedy będziemy chcieli, go odsprzedać (inaczej wartość rezydualna). Równie ważnym parametrem wyboru jest bezpieczeństwo, jakie zapewnia dane auto. Istotny jest nowoczesny system wspomagania czy opcje takie jak np. półautomatyczne wspomaganie parkowania. Wcześnie napisałem, że przy zakupie auta służbowego należy zapomnieć o swoich prywatnych preferencjach i nie skupiać się na zewnętrznym wyglądzie auta. Jest jednak jeden wyjątek. Jeśli auto, które chcesz kupić, ma być używane przez kogoś piastującego wysokie stanowisko w firmie, nie powinieneś zapominać, że musi być ono reprezentacyjne. Designem zachwycają na przykład najnowsze modele Hyundaia np. KONA.
Leasing, kredyt czy abonament?
Przy wyborze auta służbowego nie możesz zapomnieć o kwestii tak ważnej, jak finansowanie. Opcji jest sporo, aby je, poznać warto odwiedzić autoryzowany punkt sprzedaży aut, taki jak https://centrumwroclaw.pl/skoda/serwis-centrum-wroclaw/. Dowiesz się tam, jaka opcja finansowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, a jeśli będzie, trudno Ci się zdecydować na pewno otrzymasz fachową poradę.
W czym można wybierać? Jednym ze sposobów finansowania jest kredyt, który jednak może okazać się drogi, a co za tym idzie mało korzystny. Musisz też mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Kolejną możliwością, która wciąż jest najpopularniejsza to leasing. O jego atrakcyjności stanowi fakt, że można odliczać raty od kosztów prowadzenia działalności czy to, że ubezpieczenie i kompleksowy serwis jest już wliczony w cenę. Istotna jest też możliwość wykupu auta leasingowanego po zakończeniu trwania umowy. Inną możliwością finansowania, choć jeszcze mocno niedocenioną w naszym kraju jest tzw. abonament. Jest to o tyle ciekawa opcja, że aby, użytkować auto jako przedsiębiorca nie musisz posiadać wkładu własnego. Taka forma jest usługą i pozwala wliczać całą kwotę raty abonamentu do kosztów uzyskania przychodu. W dodatku to nie Ty, a firma, od której wynajmujesz, auto odpowiada za wszystkie formalności dotyczące auta takie jak rejestracja, ubezpieczenie czy serwisowanie.