Niezależnie od tego, czy planujesz zamieszkać w Polsce tylko na jakiś czas, czy na stałe, warto abyś zadbał o uzyskanie statusu rezydenta. Dlaczego? To specjalne prawne uznanie może przynieść Ci bowiem wiele korzyści. Czym jednak jest status rezydenta? Jakie zalety ma jego posiadanie? Co zrobić, aby go uzyskać? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy.
Kim jest rezydent w Polsce?
Rezydent w Polsce jest cudzoziemcem, który uzyskał prawo do stałego pobytu w kraju. Dzięki takiemu prawnemu uznaniu ma on możliwość legalnego życia i podjęcia nauki oraz pracy w Polsce, a także uzyskania dostępu do szeregu praw i świadczeń. Istnieją dwa główne typy rezydentów:
- Rezydent długoterminowy UE. To osoba, która nieprzerwanie, w sposób legalny, przez minimum 5 lat, przebywa na terytorium Polski.
- Rezydent krajowy. Jest nim cudzoziemiec, któremu wydano zezwolenie na stały pobyt w Polsce.
Żeby możliwe było jednak otrzymanie statusu rezydenta, konieczne jest przejście przez szereg procesów administracyjnych i spełnienie określonych warunków. Jakich? O tym w dalszej części artykułu.
Jakie wymogi trzeba spełnić, aby uzyskać status rezydenta?
Żeby móc ubiegać się o status rezydenta, należy spełnić szereg wymogów, do których należą:
- Legalny, nieprzerwany pobyt w Polsce przez wymagany okres,
- Ubezpieczenie zdrowotne,
- Posiadanie stabilnego źródła dochodu,
- Brak zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego,
- Znajomość języka polskiego (dotyczy rezydentury długoterminowej UE),
- Posiadanie w Polsce miejsca zamieszkania.
Kluczowym dla uzyskania statusu rezydenta jest udokumentowanie ciągłości pobytu, a także udowodnienie, że cudzoziemiec zintegrował się z polskim społeczeństwem. Żeby rzetelnie przedstawić te informacje, warto skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w uzyskiwaniu tego typu dokumentów, jak m.in. ADKINS (https://www.adkins.pl/cudzoziemcy/). Dzięki temu możliwe będzie zaoszczędzenie czasu i niepotrzebnego stresu.
Status rezydenta a obywatela
Mimo że status rezydenta daje cudzoziemcom szereg praw, wciąż istnieje wiele różnic w odniesieniu do obywatelstwa. Rezydenci nie mogą np. otrzymać polskiego paszportu, a także mają ograniczone możliwości w służbie cywilnej. Co więcej, w określonych sytuacjach przyznany im status może zostać cofnięty. Odnosząc się natomiast do obywateli, to zyskują oni pełne prawa wyborcze, zapewnienie bezwarunkowego prawa pobytu oraz mogą podjąć zatrudnienie w administracji publicznej. Jeśli chcesz uzyskać obywatelstwo polskie, sprawdź tu: https://www.adkins.pl/obywatelstwo-polskie/, a otrzymasz w tym zakresie pełne wsparcie.