Marzy Ci się kariera elektryka, ale nie wiesz jakie kwalifikacje są niezbędne do podjęcia pracy związanej z elektryką? To przede wszystkim uprawnienia SEP, które można zdobyć zapisując się na kurs oraz zdając egzamin SEP. Czytając nasz artykuł dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji dotyczących uprawnień elektrycznych.
Uprawnienia SEP – czym dokładnie są?
Uprawnienia SEP to dokładnie świadectwo kwalifikacyjne, które otrzymuje się po przebyciu kursu oraz zdaniu egzaminu. Skrót SEP to nic innego jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja pozarządowa, która zrzesza elektryków i dba o tym, aby każdy z nich miał wysokie kwalifikacje niezbędne do pracy pod napięciem.
Rodzaje uprawnień, które możesz mieć
Jeśli chodzi o rodzaje kwalifikacji to można wyróżnić kilka typów, które uprawniają osobę do podejmowania konkretnych działań. Jakie uprawnienia możesz zdobyć, aby zacząć karierę elektryka? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
- Uprawnienia G1, które dotyczą instalacji oraz sieci elektroenergetycznych o napięciu do 1kV lub powyżej,
- Uprawnienia G2 czyli dotyczy to urządzeń ciepłowniczych,
- Uprawnienia G3 to uprawnienia związane z przechowywaniem, przetwarzaniem oraz przesyłem gazu.
Każde z tych uprawnień dotyczy eksploatacji bądź dozoru urządzeń, sieci bądź instalacji. Często można spotkać to jako oznaczenie literami “E” – eksploatacja i “D” – dozór.
Ważne! Każdy certyfikat ważny jest przez 5 lat od dnia zdania egzaminu. Po upływie tego terminu należy bezzwłocznie ponownie podejść do egzaminu SEP oraz kursu.
Zapisz się na uprawnienia elektryczne powyżej 1kv.
Kariera elektryka – jak zdobyć odpowiednie uprawnienia?
Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia elektryczne musisz zapisać się na szkolenie oraz zdać egzamin państwowy z wynikiem pozytywnym. Gdzie to zrobić? Można udać się do stacjonarnej placówki SEP, która znajduję się we wszystkich dużych miastach w Polsce. Jeśli jednak twoje aktualne miejsce zamieszkania jest zbyt daleko albo nie chcesz tracić czasu na dojazdy to rozwiązaniem może być kurs online. Szkolenie nie tylko przygotowuje do zdania egzaminu, ale także przygotowuje przyszłego elektryka na występowanie niebezpieczeństw w pracy pod napięciem.
O uprawnienia elektryczne może starać się osoba, która ukończyła 18 lat, a także ma przynajmniej ukończoną szkołę średnią. Im wyższe wykształcenie tym w przyszłości można pracować na wyższych stanowiskach.
Czytaj więcej na stronie uprawnienia-g1.pl