Kinkiety to lampy ścienne, które posiadają sporo zalet. Są przede wszystkim oświetleniem uniwersalnym, bo nadającym się do zastosowania w dowolnym wnętrzu, niezależnie od jego funkcjonalności czy aranżacji. Jak je dobierać do poszczególnych pomieszczeń, uwzględniając częstotliwość korzystania z nich, a także stworzony wystrój? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.
Zalety oświetlenia ściennego
Zacznijmy od zalet oświetlenia ściennego. Przede wszystkim kinkiety, które znajdujemy w tej kategorii, zajmują niewiele miejsca. Sprawdzają się nawet w niewielkich pomieszczeniach, szczególnie w skromnych kawalerkach, w których każdy metr przestrzeni ma ogromne znaczenie. Umieszczając bowiem oświetlenie na ścianie, nie tracimy zbędnie miejsca na podłodze, które można wykorzystać np. na ustawienie dodatkowej szafki.
Kolejną zaletą kinkietów jest ich uniwersalność. Mówimy bowiem o lampach, które sprawdzają się w sypialniach, salonach, pokojach dziecięcych, domowych biurach, łazienkach, kuchniach, przedpokojach. W każdej z tych przestrzeni doskonale spełniają swoje funkcje.
Oferta rynkowa jest bardzo bogata, więc nie ma problemu ze znalezieniem kinkietu, który pod względem wymiarów, konstrukcji czy estetyki będzie pasował do danego wnętrza. Wystarczy zapoznać się z propozycjami sklepu https://lightplus.pl/. I wreszcie nie można zapominać, że mamy do czynienia z lampami o wysokiej funkcjonalności. W zależności od sposobu sterowania, regulowanych elementów czy kierunku padania światła, kinkiet może nawet uczestniczyć w wyrównywaniu proporcji wnętrza. A na to wszystko składa się budowanie wyjątkowej atmosfery, dzięki której relaksujemy się, odpoczywamy czy wykonujemy zadania wymagające zachowania precyzji.
Kinkiety z różnych materiałów
Przyjrzymy się propozycjom kinkietów bazujących na różnych materiałach. Pod tym względem dobierajmy je uwzględniając własne oczekiwania oraz aranżację danego wnętrza. Miejmy jednak na uwadze również fakt, w jaki sposób korzystamy z danej przestrzeni. W łazience bowiem panuje podwyższony poziom wilgotności, więc kinkiety z tekstylnymi abażurami nie będą dobrym wyborem. W kuchni zaś nie sprawdzi się kinkiet szklany czy metalowy, bo z takiej konstrukcji trudno będzie usunąć tłuste opary i plamy powstałe w wyniku gotowania.
Zwróćmy również uwagę na materiał nie tylko bazy kinkietu, ale i klosza czy abażuru. Im bardziej transparentne tworzywa, tym więcej światła będzie trafiało do wnętrza. Grube zaś abażury czy matowe klosze szklane mają znacznie mniejszą przepuszczalność, co oznacza oświetlanie tylko określonych fragmentów przestrzeni, za to z tworzeniem przytulnej atmosfery.
W zestawie z innymi lampami, a może w zupełnie innym stylu?
Kinkiety spełniają funkcję oświetlenia zadaniowego lub dekoracyjnego. W każdym pomieszczeniu są zatem uzupełnieniem oświetlenia głównego. Weźmy pod uwagę, w jakim stylu i z jakich materiałów wykonane są pozostałe lampy, które goszczą w danym pomieszczeniu. Decydując się na zestaw składający się z kinkietów, lampy wiszącej i np. lampki stołowej, zapewnimy sobie spójność aranżacyjną.
Nie jest to jednak konieczne, by uniknąć wrażenia stylistycznego chaosu. W końcu nierzadko pomieszczenia dzielimy na strefy, a wybór innych pod względem stylistyki lamp, pozwala określić funkcjonalność każdej przestrzeni. Chodzi jednak o to, by nawet odmienne stylistycznie lampy łączył choć jeden wspólny element, materiał, kolor czy detale.
Skorzystajmy z powyższych wskazówek, a uda nam się znaleźć kinkiety bądź inne lampy ścienne, które spełnią wszystkie stawiane przed nimi oczekiwania.