Skargi dotyczące klimatyzacji i ogrzewania w biurach (i innych miejscach pracy) są bardzo powszechne – jest albo za gorąco, albo za zimno. Temperatura zmienia się drastycznie w ciągu dnia – warunki są straszne itp. Nie tylko temperatura wpływa na samopoczucie ludzi, ale także poziom wilgotności i ruch powietrza. Nie ma przepisów określających normy dla minimalnych temperatur w miejscu pracy, wilgotności lub przepływu powietrza…
Jednak zarówno pracodawca, jak i osoba, która zarządza lub kontroluje miejsce pracy, są zobowiązane do zachowania ostrożności w ramach BHP, aby zapewnić, w miarę możliwości, środowisko pracy jest:
-
bezpieczne
-
pozbawione ryzyka dla zdrowia
W związku z tym należy coś zrobić z niezadowalającą klimatyzacją lub ogrzewaniem. Pracodawca ma również obowiązek monitorowania warunków w miejscu pracy – w tym temperatury. Miejsca pracy, które są budynkami, muszą być zdolne do utrzymania zakresu temperatury, który jest wygodny i odpowiedni do pracy. Temperatura w miejscu pracy, która jest zbyt wysoka lub zbyt niska, może przyczyniać się do zmęczenia, chorób i schorzeń związanych z przeziębieniem. Optymalny komfort pracy siedzącej wynosi od 20 ° C do 26 ° C, w zależności od pory roku i odzieży. Ponadto są tematy dotyczące wentylacji, jakości powietrza i klimatyzacji.
Czy istnieją wytyczne?
Zasadniczo temperatura w biurach powinna być różna w zależności od temperatury zewnętrznej i powinna być zmieniana miesiąc po miesiącu. W większości przypadków powinno być około 21 lub 22 stopnie i sugeruje się, że byłoby to dobre miejsce na rozpoczęcie. Następnie należy dokonać korekty, sprawdzając, czy klimatyzacja dociera do wszystkich obszarów w biurze, i że okna otrzymujące znaczne ilości światła słonecznego nie powodują problemów.
Ostatnie badania przeprowadzone w Holandii (na temat efektywności energetycznej budynków) wykazały jednak, że kobiety generalnie czują się lepiej, gdy temperatura jest bliższa 25 stopni C czyli jest to około 3 stopnie cieplej niż w przypadku mężczyzn. To również należy wziąć pod uwagę. Często problemem jest to, że jednostki klimatyzacyjne wymagają serwisowania lub że szybkość i kierunek przepływu powietrza jest niezadowalająca.
Łatwiejsza regulacja klimatyzacji – w kontekście temperatury i wilgotności – porady:
-
Unikaj lokalizowania obszarów roboczych bezpośrednio przed lub poniżej systemów klimatyzacyjnych.
-
Zamontuj deflektory na otworach wentylacyjnych, aby skierować strumień powietrza z dala od ludzi. Środek ten zapobiegnie przeciągom skierowanym na pracowników.
-
Należy kontrolować bezpośrednie światło słoneczne (promieniowanie cieplne) za pomocą żaluzji i tym podobnych.
-
Zminimalizuj przeciągi i różnice termiczne różnice między głową i stopami.
-
Należy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Uczucie duszności może powstać, gdy przepływ powietrza jest niski, a przeciągi powstają, gdy przepływ powietrza jest wysoki. Pożądana jest szybkość przepływu powietrza od 0,1 do 0,2 metra na sekundę.
Konsultacja merytoryczna artykułu: wroclaw-klimatyzacja.pl