Wiele osób chce osiągać wysoką wydajność, efektywność i kreatywność w pracy, dlatego bierze na siebie coraz więcej obowiązków. Kluczem do uzyskania lepszych wyników jest jednak umiar. Bez regularnego wypoczynku trudno utrzymać koncentrację i uwagę, a także zachować wydolność fizyczną oraz sprawność umysłową. Z tego względu pracownicy zawsze powinni pamiętać o odpowiedniej równowadze. Wsparcie pod tym względem powinien zapewnić pracodawca, dbając o właściwe warunki pracy oraz gwarantując swoim podwładnym komfortowy wypoczynek.
Praca a wypoczynek
Wypoczynek kojarzy się przede wszystkim ze swobodnie spędzonym czasem, który można bez wyrzutów sumienia przeznaczyć na oddawanie się przyjemnościom. Wiele osób ma jednak problem z umiejętnym spożytkowaniem godzin wolnych czy nawet spędzeniem całego okresu urlopowego. Pracownicy bardzo często nieświadomie utrzymują stan pełnej aktywności, aby przez cały czas zachować wysoką efektywność, przedsiębiorczość i wydajność. Takie cechy są pożądane przez pracodawców, jednak w nadmiarze mogą osłabić motywację i siły do działania. W skrajnych przypadkach szkodzą też zdrowiu, przez co pracownik nie jest w stanie kompetentnie wykonywać powierzanych mu zadań. Zdaniem psychologów, wiele osób dopiero w obliczu prawdziwego kryzysu lub choroby będzie w stanie sobie to uświadomić. Nieustanna rywalizacja o wyniki, branie nadgodzin i zabieranie pracy do domu sprawia, że pracownik nie jest w stanie komfortowo wypocząć.
Korzyści związane z regularnym odpoczynkiem
Odpoczynek pozwala na utrzymanie produktywności i wydajności w pracy, ponieważ sprzyja odzyskiwaniu sił. Z tego względu wyzwala też większą kreatywność i zwiększa poziom koncentracji, niwelując ryzyko spadków energii podczas wypełniania obowiązków. Pracownik zmęczony z większym prawdopodobieństwem będzie popełniał błędy i podejmował nieprzemyślane decyzje, a nawet może spowodować wypadek w miejscu pracy lub w drodze do niej. Komfortowy wypoczynek pozwala na regulowanie emocji i rozładowanie stresu, a także zmniejsza nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne. Nie bez znaczenia pozostaje też jego wpływ na organizm, ponieważ sprzyja regeneracji i uruchamia liczne procesy naprawcze. Z tego względu korzystnie wpływa na mięśnie, a także mózg.
Zapewnienie komfortowego wypoczynku pracownikom
Z reguły pracownik musi sam zadbać o swój wypoczynek po standardowym dniu pracy. W przypadku delegacji czy wyjazdu służbowego, obowiązek ten ciąży jednak na pracodawcy. Osoba spełniająca swoje zadania zawodowe na wyjeździe musi mieć przede wszystkim zapewniony odpowiedni kwaterunek. Noclegi pracownicze powinny być zorganizowane w taki sposób, aby podwładnym niczego nie brakowało. Dotyczy to zarówno odpowiedniego wyposażenia w postaci łóżek, urządzeń AGD czy sanitariatów, jak i dostępu do telewizji czy internetu. Komfortowe kwatery pracownicze udostępnia ze swoich zasobów firma Work Hostels. Każdy oferowany hotel dla pracowników posiada wszystkie niezbędne sprzęty, dzięki temu pracodawca nie musi go doposażać samodzielnie. Pracownicy mają zapewniony wysoki komfort wypoczynku również ze względu na atrakcyjną lokalizację.
Najlepsze sposoby na wypoczynek po pracy
Wypoczynek po pracy zawsze wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ każda osoba relaksuje się w nieco inny sposób. W zależności od potrzeb, odpoczywanie może polegać na aktywnym lub bardziej pasywnym spędzaniu czasu. Niektórzy pracownicy wolą się wyciszyć i odizolować, podczas gdy inni preferują bliskie spotkania towarzyskie. W każdym przypadku kluczowe znaczenie ma odcięcie od zajęć związanych z pracą. Osoby wykonujące zawody fizycznie zwykle uzyskają lepsze efekty wypoczynku w formie umysłowej, np. oddając się lekturze książki lub niezobowiązującym hobby. Pracownicy spędzający czas głównie w pozycji siedzącej mogą natomiast wybrać bardziej aktywne formy wypoczynku, takie jak spacery czy jazda na rowerze. Nie jest to jednak reguła, ponieważ dla wielu osób nawet sport okazuje się formą ucieczki przed bardziej statycznym odpoczynkiem i regeneracją.