Studia to nie przelewki, ale prawdziwa walka o lepsze jutro zaczyna się wraz z ich zakończeniem. Masz dyplom – i co teraz? Być może merytorycznie czujesz się przygotowany, ale czy to wystarczy by znaleźć wymarzoną pracę? Czasem tak, ale trzeba liczyć na szczęście. O wiele pewniej jest się profesjonalnie przygotować do zmierzenia się z procesem rekrutacji.
Rzecz jasna może on w zależności od branży czy firmy przybierać różną postać, jednakże mimo wszystko warto się zapoznać z ogólnym schematem procesu rekrutacji, by ostatecznie nic nie mogło Cię nieprzyjemnie zaskoczyć.
Sama rekrutacja to dość złożony proces, nierzadko wieloetapowym – którego podjąć się musi każda firma decydująca się na zatrudnienie nowego pracownika. I właśnie z racji tego podziału na etapy bardziej fachowo mówi się o niej nie jako o samej rekrutacji, ale raczej jako o procesie rekrutacyjnym właśnie.
Jej nadrzędny cel to oczywiście znalezienie idealnego kandydata na określone stanowisko. Wolny wakat powinien dostać się tej jednostce, która spośród wielu dostępnych kandydatów wydaje się być najlepiej odpowiadającą na oczekiwania firmy osobą. Przy czym nie mówimy tutaj jedynie o posiadanych przez nią umiejętnościach, ale też o kompetencjach miękkich, jak i samym nastawieniu do firmy, w której to potencjalnie może dostać pracę.
Jeśli chodzi o podział procesów rekrutacyjnych to mamy do czynienia przede wszystkim z rekrutacją wewnętrzną tudzież zewnętrzną – w zależności od tego skąd pozyskuje się potencjalnych kandydatów na dane stanowisko. Rzadziej spotykaną rekrutacją, ale również wartą zaznaczenia jest ta typu mieszanego, gdzie to korzysta się zarówno z wewnętrznych, jak i zewnętrznych źródeł.
Proces rekrutacji typu wewnętrznego
Wakat dedykowany jest pracownikowi pracującemu już w danej firmie, zarówno na stanowisko równoległym, jak też niższym.
Proces rekrutacji typu zewnętrznego
W tym przypadku idealnego kandydata na dane stanowisko poszukuje się poza firmą – jest to bardziej popularny typ rekrutacji.
Podstawowe etapy przeprowadzenia prawidłowego procesu rekrutacji
1. Ustalenie kompetencji, jakich należy szukać u potencjalnego kandydata na dane stanowisko. Będzie to stanowić główny wyznacznik oczekiwań wobec danej jednostki. Jest to swoiste usystematyzowanie tego kogo właściwie firma szuka. Na tym etapie także ustala się budżet, jaki firma przeznacza na przeprowadzenie rekrutacji.
2.Drugim etapem jest stworzenie ogłoszenia rekrutacyjnego. Ma ono określić listę zadań, jakie będą przypisane osobie na danym stanowisku, jak też będzie to musiało uściślić listę oczekiwań, jakich firma oczekuje od kandydata.
3. Czas na wybranie nośnika ogłoszenia, czyli miejsca w którym będzie ono udostępnione. Można dzisiaj korzystać z naprawdę dużej ilości kanałów rekrutacji, przy czym dzisiaj social media oraz programy referencyjne wydają się dzisiaj najczęściej wybierane. Najważniejsze jest to, by nośnik było odpowiednio dopasowany do grupy docelowej.
4. Kolejnym etapem jest analiza CV kandydatów. To właściwie pierwszy etap selekcji, w tym momencie odrzuca się od razu kandydatów którzy to z całą pewnością nie spełniają oczekiwań ustalonych przez firmę.
5. Firma następnie kontaktuje się z osobami, które pozytywnie przeszły przez poprzedni etap selekcji. Spotkanie rekrutacyjne na tym etapie może przybrać formę rozmowy kwalifikacyjnej – zarówno twarzą w twarz, jak i telefonicznej.
6.To już etap przekazywania informacji zwrotnej zarówno kandydatom odrzuconym, jak i temu który został wybrany na dane stanowisko. Możliwa na tym etapie jest negocjacja warunków pracy.
7.Gdy już rozmowy na temat warunków zostaną zakończone zaczyna się już proces zatrudniania, a kończy – rekrutacyjny. Pora na wszystkie formalności, w tym najważniejszą – jaką jest oczywiście podpisanie umowy na warunkach satysfakcjonujących dla obu stron.
Jak widać, zasady procesu rekrutacyjnego są dość jasne, warto się też poznać jeszcze bliżej poznać z jego poszczególnymi etapami – by być przygotowanym jeszcze lepiej. Już teraz życzymy powodzenia!
Źródło:
- serwis rekrutacyjny worku.pl