Kto nie powinien zakładać własnej działalności gospodarczej?

lo

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem wielu osób. Często patrzymy na swoich znajomych, którzy prowadzą różnego typu biznesy i zwyczajnie im zazdrościmy: niezależności, prestiżu i pieniędzy. Tymczasem w praktyce często okazuje się, że prowadzenie własnej firmy wcale nie jest takie łatwe jak to się może wydawać, gdy patrzymy na to z boku. Aby odnosić sukcesy w pracy na swoim trzeba posiadać cały szereg umiejętności oraz cech charakteru.

Jeżeli nie masz odpowiednich cech, nie zakładaj działalności gospodarczej

Własna firma to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób przedsiębiorczych, aktywnych i samodzielnych. Tego typu aktywność zawodowa jest czymś zupełnie innym niż praca na etacie. Własne firmy bardzo często otwierają osoby rozczarowane pracą u kogoś. Narzekają one na niskie zarobki, czują się niedoceniane. Gdy ktoś taki otworzy swoją firmę bardzo często kończy się to porażką. Jeśli ktoś pracując na etacie osiąga słabe wyniki to prawdopodobnie i w biznesie będzie podobnie a nawet gorzej. Niskie zarobki w pracy etatowej nie biorą się znikąd. Osoby ambitne, aktywne i chętne do pracy zwykle wcześniej czy później są zauważane i awansują po szczeblach kariery. Na tym przykładzie widać wyraźnie, że nie wystarczy pod wypływem złości i rozczarowania otworzyć jakąkolwiek firmę. Do bycia swoim własnym szefem potrzebne są odpowiednie predyspozycje.

Przygotowanie to podstawa

Aby otworzyć dochodowy biznes trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba mieć dobry pomysł na biznes i zrobić badanie rynku. Idealna jest sytuacja gdy przyszły biznesmen planuje zajmować się czymś na czym się dobrze zna. Z kolei porażki bardzo często dotykają takie osoby, które otwierają przypadkowe firmy zachęceni sukcesem znajomych. Przykładowo obecnie bardzo popularne są firmy transportowe. Jeśli jednak weźmie się za to ktoś, kto w ogóle nie zna tej branży prawdopodobnie swoją firmę szybko zamknie.

Osoby niecierpliwe, liczące tylko na szybki zysk

Własnych firm nie powinny także otwierać osoby, które są mało pracowite natomiast liczą na szybki zysk. Praca na swoim to zajęcie dla cierpliwych, którzy potrafią czekać na efekty. Prawie żadna firma na początku nie przynosi satysfakcjonujących zysków a często trzeba wręcz do niej dokładać. Pierwsze miesiące i lata to czas budowania swojej dobrej opinii na rynku a owoce pojawiają się dopiero później.

Osoby nieodporne na stres

We własnym biznesie nie poradzą sobie także osoby mało odporne na stres oraz zachowawcze. Tutaj trzeba ciągle podejmować ryzyko. A to zaciągając kredyt a to wprowadzając nowy produkt. W biznesie trzeba być śmiałym i asertywnym. Jeśli ktoś ma opory przed tym aby prosić dostawców o rabat albo nie potrafi zwrócić uwagi swojemu pracownikowi lepiej żeby nie brał się za własny biznes. Asertywność jest bardzo ważna. Przedsiębiorca wykorzystuje ją w kontaktach z dostawcami, handlowcami, klientami oraz urzędnikami. Dobrze wykształcone umiejętności społeczne również są bardzo przydatne. Przedsiębiorca to osoba, która musi być elastyczna. Powinien on umieć rozmawiać zarówno z prezesem innej firmy, handlowcem, pracownikiem i przede wszystkim z klientem.

Nie dla osób leniwych

Własna firma to nie jest też dobry sposób na życie dla osób leniwych. Co prawda do pewnego stopnia można samemu organizować sobie czas jednak niezależnie od tego przedsiębiorca musi pracować bardzo dużo. Jego czas pracy jest nienormowany, jeśli trzeba to pracuje i dwadzieścia godzin na dobę. Bywa, że przedsiębiorca przez kilka kolejnych lat nie udaje się na urlop. O sprawach związanych z firmą myśli się praktycznie przez cały czas. Tak więc własna firma oznacza ogromne zaangażowanie i obciążenie czasowe.

Oportunistom biznes mówi stop!

Prowadzenie biznesu powinny sobie darować także te osoby, które nie lubią zmian czy nie chcą się uczyć nowych rzeczy. Przedsiębiorca musi być wszechstronny. Codziennie ma do rozwiązania kilkanaście problemów. Stale występuje potrzeba nabywania nowych umiejętności z różnych dziedzin: finansów, informatyki, psychologii czy prawa. Przydaje się także znajomość języków obcych. Jeśli przedsiębiorca chce mieć firmę konkurencyjną na rynku musi co jakiś czas wprowadzać nowości co również wiąże się z uczeniem się nowych rzeczy. Własna firma to przedsięwzięcie dla ludzi odważnych, odpowiedzialnych i lubiących wyzwania.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*