Konieczne były cztery rzeczy, dzięki którym Maroko mogło stworzyć wspaniałą kuchnię. Pierwszym z nich jest mnóstwo doskonałych składników. Drugi to różnorodne wpływy kulturowe: historia narodu, w tym jego dominacja przez obce mocarstwa, oraz tajemnice kulinarne, które przywołał z własnych imperialistycznych przygód.
Po trzecie, wielka cywilizacja – świetne jedzenie i wspaniała cywilizacja idą w parze. Wreszcie istnienie wyrafinowanego pałacowego życia – bez królewskich kuchni, bez, w skrócie, wymagań wielkiego dworu – wyobraźnia kucharzy narodu nie byłaby kwestionowana. Maroko spełnia wszystkie te warunki – wzorowo!
Te cztery rzeczy czynią Maroko, jako posiadacza jednej z najwybitniejszych kuchni świata. Dania są liczne, a każde z nich jest lepsze od drugiego. Dwa najważniejsze przykłady ilustrujące wysokość kuchni marokańskiej to „tadżin ” i danie narodowe „kuskus”.
Pochodzenie kuskusu
Kuskus to słowo, które pochodzi od klasycznego arabskiego słowa „kouscous” i tworzy berberyjskie słowo „kseksu”, które oznacza zarówno semolinę z pszenicy durum, jak i tradycyjne danie, którego są głównymi składnikami. Jednak niektórzy sądzą, że słowo „kuskus” może pochodzić od klasycznego arabskiego słowa „kasash” – co oznacza kruszenie i mielenie.
Teorie różnią się pochodzeniem marokańskiego kuskusu i datą jego pojawienia się w kuchni marokańskiej. Niektórzy twierdzą, że kuskus pochodzi z Etiopii i został sprowadzony do Afryki Północnej w siódmym wieku naszej ery przez podbicie arabskich armii, jednak dowody archeologiczne z IX wieku wskazują na pochodzenie w Afryce Północnej, a nie gdzie indziej.
Pochodzenie Tadżin
Słowo Tajine lub Tadżin mówi o charakterystycznym naczyniem glinianym składającym się z dwóch części; jednostka pozująca, która jest płaska i okrągła z niskimi bokami i dużym stożkiem, a do tego kopułkowe pokrywy, które spoczywają wewnątrz podstawy podczas gotowania. W tym glinianym naczyniu ze stożkowym blatem wszystko jest gotowane i podawane. Słowo Tajine lub Tadżin może odnosić się zarówno do jedzenia, przygotowanego w tym naczyniu, jak i do samego naczynia.
Mocno dyskutowana jest historia „marokańskiego tajine”. Sugerowano, że po raz pierwszy tajine zostało wprowadzone do Maroka w XII wieku przez Fenicjan, którzy odwiedzili ten obszar w tym czasie. Podczas gdy inna teoria przypisuje to cywilizacji Tonac, która była w Meksyku między 800 a 600 rokiem p.n.e. Ta teoria opierała swoje założenie na statuetce „EL Tagine”, boga deszczu tej cywilizacji. Jednak najbardziej prawdopodobne dowody przypisały ją Afryce Północnej i jej pierwszemu osadnikowi – Berberowi.
Bez względu na to, w co wierzysz o pochodzeniu kuskusu i Tajine, najbardziej znanych potraw marokańskich, pod każdym względem doskonale smakują.
Marokański Tajine i kuskus to przysmaki kuchni marokańskiej. Są to dwie potrawy narodowe, które czerpią ogromne korzyści z silnego andaluzyjskiego wpływu Żydów i naturalnej obfitości.