Znalezienie ogłoszenia o wolnym, a do tego atrakcyjnym stanowisku pracy jest bez wątpienia powodem do radości. Często entuzjazm mija w momencie, w którym kandydat dowiaduje się, że wśród dokumentów aplikacyjnych powinien znaleźć się List Motywacyjny. Wiele osób bowiem nie potrafi stworzyć dokumentu na tyle atrakcyjnego, by przekonać nim pracodawcę do siebie. Jaki List Motywacyjny pomoże Ci zdobyć wymarzoną pracę?
List Motywacyjny nie zawsze jest potrzebny
Zanim zabierzesz się do pisania listu motywacyjnego, zerknij do oferty pracy i upewnij się, że pracodawca oczekuje od Ciebie tego dokumentu. Coraz częściej w serwisach internetowych typu Pracuj.pl pojawiają się bowiem ogłoszenia bez tego wymogu. Wówczas nie trać czasu na jego tworzenie. Nadgorliwość nie będzie mile widziana. Zdecydowanie więcej zyskasz skupiając całą uwagę na pisaniu dobrego CV.
List Motywacyjny nadal jednak jest wymogiem w przypadku, gdy stawką w grze jest praca na wysokim stanowisku. Wówczas dobra autoprezentacja zwróci na Ciebie uwagę rekrutera, a pracodawcę przekona, że zatrudnienie Ciebie przyniesie firmie wiele korzyści.
Korzyści dla firmy są najważniejsze
Jako przedsiębiorca całą swoją uwagę zapewne skupiałbyś na rozwoju firmy i idącymi za nim korzyściami. Nie inaczej jest w przypadku pracodawcy, na ogłoszenie którego odpowiadasz. Pamiętaj, że będzie on oceniał Ciebie głównie pod kątem zysku, jaki przyniesiesz dla przedsiębiorstwa.
W pierwszej kolejności skup się na kwalifikacjach i umiejętnościach wskazanych w ogłoszeniu o pracę jako wymagane od kandydata. Opis sytuacje, w jakich okazały się one przydatne. Nie zapomnij też odnieść się do cech wskazanych w ofercie pracy jako mile widziane. Wspomnij również o kompetencjach nie wymienionych przez pracodawcę, ale mających znaczenie przy wykonywaniu przyszłych obowiązków zawodowych.
Większość z nas ma swoje pasje i zainteresowania. Wspomnij o nich w kontekście sposobu na relaks lub doskonaleniu umiejętności.