Wypadek czy kolizja może zdarzyć się na drodze każdemu. Ubezpieczenia OC i AC pokrywają koszty takich zdarzeń. Należy jednak pamiętać, że starając się o odszkodowanie, kluczową sprawą jest określenie, czy rozpatrywane zdarzenie jest kolizją czy wypadkiem. Pierwsza sytuacja odnosi się do szkód, które dotyczą jedynie samochodu, druga natomiast wskazuje, że w jej wyniku ucierpiał także kierowca i pasażerowie. Wysokość odszkodowania zależy od tych ustaleń. Niestety często jest ona zaniżana. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na odkup odszkodowania.
Odkup odszkodowania komunikacyjnego – korzyści
Ogromna konkurencja na rynku wśród firm ubezpieczeniowych z jednej strony zmusza je do proponowania jak najlepszych ofert dla klientów, z drugiej natomiast ogranicza ich zyski, ponieważ sądy coraz częściej przyznają wysokie odszkodowania powypadkowe. Aby nadrobić straty, ubezpieczyciele decydują się na zaniżanie wysokości odszkodowania, co jest praktyką nagminną i niestety legalną.
Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zdecydować się na odkup odszkodowania od firmy TB Ekspert. Dokładnie jest to Instytut Rzeczoznawstwa Motoryzacyjnego, dzięki którmu można:
- uzyskać pieniądze adekwatne do poniesionych szkód,
- zaoszczędzić czas i szybko otrzymać odszkodowanie, bez kosztów sądowych i ryzyka przegranej sprawy,
- oszczędzić sobie nerwów, nie wikłając się w zbędne procedury,
- otrzymać odpowiednie odszkodowanie bez żadnych innych kosztów.
W sytuacji przegrania sprawy sądowej przez firmę TB Ekspert, wypłacone przez nią oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowe świadczenie pozostaje w dyspozycji poszkodowanego i nie jest zwracane. TB Ekspert skupuje szkody do 3 lat wstecz.
Usługa odkupu odszkodowania w 4 krokach
1. Pierwszy krok to nawiązanie kontaktu z kancelarią. Można to zrobić w sposób telefoniczny lub e-mailowy. Należy jak najdokładniej opisać problem – czy zaniżone zostały koszty naprawy samochodu, jego wartość lub wysokość odszkodowania. Istotne jest także podanie sposobu kontaktu kancelarii z klientem.
2. Następny etap to przekazanie odpowiednich dokumentów. Najważniejsze to decyzja ubezpieczyciela oraz koszty naprawy. Na ich podstawie zostaje dokonana analiza danej sprawy, która przekłada się na podjęcie decyzji, czy rzeczywiście doszło do zaniżenia świadczenia.
3. Jeśli tak, kolejnym krokiem jest cesja wierzytelności. Polega na podpisaniu umowy, na mocy której dochodzi do przekazania prawa do odszkodowania na firmę skupującą polisę. W dokumencie opisane są wszystkie najważniejsze dla klienta kwestie łącznie z określeniem wysokości wynagrodzenia, które otrzyma.
4. Czwartym, ostatnim krokiem jest przekazanie klientowi pieniędzy, których kwota została wcześniej ustalona w umowie. Może to nastąpić w formie przelewu na konto, co jest wygodnym i bezpiecznym sposobem płatności. Po otrzymaniu odszkodowania, klient może zapomnieć o sprawie i problemach z ubezpieczycielem.