Prowadzenie własnego gabinetu stomatologicznego to docelowo największe marzenie i plan na życie osób, które decydują się na kształcenie w zawodzie dentysty. Warto jednak mieć świadomość, że jest to także spora inwestycja, przede wszystkim na starcie. Aby otworzyć gabinet, trzeba zainwestować w pomieszczenie, sprzęt, urządzenia oraz remont, który przygotuje pomieszczenie do przyjmowania pacjentów.
Najwyższe koszty w gabinecie stomatologicznym związane są z kosztami zakupu sprzętu. Nie są to urządzenia należące do średnich grup cenowych. Same fotele dentystyczne z pełnym wyposażeniem to koszt co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeszcze więcej trzeba zapłacić za urządzenia do diagnostyki obrazowej, które są potrzebne praktycznie w każdym gabinecie. Co więcej, już na starcie trzeba też przygotować gabinet pod względem estetycznym i wizualnym. Pomieszczenie musi być eleganckie, jasne, sterylne, doskonale wyposażone i pozytywnie kojarzące się pacjentom. Już na starcie stomatolog musi więc wydać co najmniej kilkaset tysięcy złotych.
Koszty utrzymania niższe niż początkowe inwestycje
Aby gabinet dobrze prosperował, nie wystarczy jedynie odpowiednio go wyposażyć. Ważna jest dbałość o wiele kwestii także na etapie prowadzenia gabinetu i regularnego przyjmowania pacjentów. Koszty eksploatacji zwykle związane są przede wszystkim z kosztami wynajmu gabinetu, opłatami za media. Stomatolog musi również nieustannie inwestować w środki medyczne, opatrunki, typowo stomatologiczne produkty, jak wypełnienia i inne tworzywa wykorzystywane do leczenia zębów. Co więcej, potrzebne są również środki ochrony osobistej, maseczki, gogle, płyny do dezynfekcji i wiele innych akcesoriów. Comiesięczne koszty utrzymania gabinetu stomatologicznego nie należą więc do małych i trzeba się z tym liczyć, jeśli chcemy prowadzić własny gabinet stomatologiczny. Jeszcze wyższe koszty będą w sytuacji, gdy zatrudnimy personel. Ale w takiej sytuacji mamy również możliwość zwiększenia zarobków.
Ważna właściwa lokalizacja
Jeśli decydujemy się na otwarcie gabinetu stomatologicznego, trzeba bardzo uważnie wybierać jego lokalizację. Pacjenci najczęściej wybierają lekarza dentystę na podstawie poleceń, ale również lokalizacji. Mało kto będzie bowiem jechał do dentysty, który przyjmuje na drugim końcu miasta. Gabinet stomatologiczny powinien więc znajdować się w dobrym, dogodnym dla pacjentów miejscu. Powinien posiadać miejsca parkingowe w niedalekiej odległości. Musi znajdować się w odpowiednim pod względem wizualnym i estetycznym budynku. Najlepiej wybierać takie budynki, w których swoje gabinety mają również lekarze innych specjalności. To najlepsze towarzystwo dla dobrze prosperującego gabinetu stomatologicznego. Pacjenci zwykle zwracają uwagę także na takie kwestie. Bez względu na to, czy interesuje ich dentysta Ursynów czy ortodonta w innej dzielnicy Warszawy, zawsze sprawdzają dojazd, lokalizację, a także opinie na temat specjalisty, jakie zostawiają w sieci inni pacjenci.