Dlaczego outsourcing pracowniczy jest tak popularny?

01aa

Jeśli wszędzie słyszysz pojęcie outsourcingu bądź outsourcingu pracowniczego i nie do końca wiesz, co oznacza – jest to artykuł dla Ciebie. Dowiesz się z niego, czym jest ów tajemniczy outsourcing i na czym polega outsourcing pracowniczy. Zapraszamy do lektury!  

Pojęcie outsourcingu 

W tłumaczeniu na język polski to wykorzystywanie źródeł zewnętrznych (outside-resource-using). Oznacza to, że firma A wydziela ze swojej struktury pewne funkcje, by przekazać je do realizacji firmie B. Dlaczego organizacje podejmują się takich działań? Odpowiedzi może być przynajmniej kilka. Obniżone zostają koszty zatrudnienia pracowników oraz ich szkolenia. Co więcej, oszczędza się czas i obniża się ryzyko związane z samodzielnym prowadzeniem księgowości. Często też dzięki skorzystaniu z wiedzy i doświadczenia firmy zewnętrznej, jesteśmy w stanie przeprowadzić procesy bardziej fachowo i profesjonalnie.  

Outsourcing pracowniczy  

Outsourcing pracowniczy to rodzaj współpracy pomiędzy podmiotami, gdzie firma zewnętrzna zobowiązuje się, że wykona określone procesy w drugiej organizacji przy wykorzystaniu własnych pracowników. Umowa outsourcingu pracowniczego, na podstawie której współpracują podmioty, musi obligatoryjnie zawierać zakres działań, sposób wykonania oraz ich rozliczenia, jak również wskaźniki pomiarowe, by zweryfikować poprawność wykonanych prac. Jest to kluczowe dla owocnej kooperacji między firmami, zwłaszcza w kwestiach prawnych.  

Outsourcing pracowniczy a leasing pracowniczy  

Bardzo często obok pojęcia outsourcingu pracowniczego pojawia się leasing pracowniczy. Nie są to jednak tożsame pojęcia i nie należy ich mylić. Czym się różnią? Kluczowa różnica polega na tym, że w ramach leasingu pracownicy podlegają pod nowego pracodawcę-jest on ich formalnym pracodawcą, potrzebne jest podpisanie nowej odrębnej umowy. Leasing pracowniczy podlega pod Kodeks Pracy. Outsourcing pracowniczy natomiast to forma zatrudnienia, która charakteryzuje się większą elastycznością, ponieważ pracownik nie nawiązuje żadnego stosunku pracy z samym klientem.  

Outsourcing pracowniczy – podsumowanie  

Outsourcing pracowniczy to coraz popularniejsza forma współpracy pomiędzy firmami. Warto znać to pojęcie, a także umieć odróżnić outsourcing pracowniczy od leasingu. Na szybko rozwijającym się rynku pracy, który oferuje nowe sposoby prowadzenia działalności, powinniśmy być w stanie wybrać najkorzystniejszy sposób zatrudnienia pracowników.  

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*