Wyobraź sobie, że właśnie wydałeś setki złotych, aby zaktualizować swoją podłogę z płytek pięknymi, prostokątnymi płytkami ceramicznymi. Wybrałeś Opoczno płytki Warszawa ceramiczne, ponieważ jest to świetna opcja na podłogę do kuchni i łazienki, ponieważ jest łatwa do czyszczenia. A teraz Twoja kuchnia i łazienki w końcu otrzymały lifting, którego potrzebowali od lat. Teraz, za każdym razem, gdy przyjdą twoi przyjaciele i rodzina — a nawet gdy jesteś sam w domu — poczujesz dumę, ponieważ osobiście wybrałeś i zainwestowałeś swoje ciężko zarobione pieniądze w te wspaniałe podłogi, które dopełniają wygląd Twojego domu.
Teraz wyobraź sobie, że pewnego dnia włączasz światło w łazience i zauważasz duże pęknięcie w jednej z płytek. Twoja piękna, zaktualizowana łazienka w mgnieniu oka zmieniła się z zupełnie nowej w używaną i nadużywaną. Bardzo dbałeś o swoją podłogę z płytek ceramicznych, więc jak to się mogło stać?
Istnieje kilka bardzo powszechnych przyczyn pękania płytek, z których wszystkie mają związek z instalacją płytek (dotyczy to tego, czy sam układałeś płytki, czy po prostu zatrudniałeś profesjonalistę). Niezależnie od tego, czy Twoja podłoga z płytek ma już pęknięcia, czy po prostu chcesz zapobiec możliwym pęknięciom w przyszłości, poniżej znajdziesz kilka rzeczy, które warto wiedzieć.
Dlaczego płytki pękają?
Pęknięcia występują w płytkach z kilku głównych powodów. Po pierwsze, podłoże jest niewłaściwie przygotowane. Oprócz upewnienia się, że podłoże jest płaskie i stabilne, instalator musi upewnić się, że jest czyste. Oznacza to więcej niż tylko odkurzanie wszelkich cząstek – oznacza to, że podłoże należy przetrzeć środkiem czyszczącym na bazie rozpuszczalnika, takim jak benzyna lakowa. To usunie wszelki tłuszcz, wosk, olej lub farbę, które mogłyby zmieszać się z zaprawą i spowodować, że nie stwardnieje prawidłowo.
Po drugie, zaprawę należy rozprowadzić równomiernie na powierzchni podłoża i dać czas na utwardzenie. Jeśli zaprawa przywiera tylko część płytki do podłoża lub jeśli nie jest całkowicie utwardzona, płytka może się przesuwać, a tym samym pękać.
Po trzecie, podłoga z płytek może pęknąć, jeśli szczeliny dylatacyjne nie są wystarczająco duże. Czym są złącza dylatacyjne? Są to przestrzenie pozostawione między płytkami podczas montażu, które następnie są fugowane. Te fugi mają za zadanie pochłaniać nacisk z przesuwających się płytek. Jeśli są zbyt cienkie, płytki nie będą miały wystarczająco dużo miejsca, aby się rozszerzać i kurczyć, powodując pękanie.
Po czwarte, problem z podłożem może powodować pękanie płytek na fugach lub powstawanie pęknięć na powierzchni płytki. Membrana oddzielająca może zapewnić pewien stopień elastyczności między podłożem a wykładziną podłogową, co często wystarcza, aby uniknąć uszkodzeń.
Wreszcie, podłogi z płytek instalowane na betonowym podłożu są najbardziej podatne na pękanie, ponieważ sam beton jest podatny na pękanie. Ogólnie rzecz biorąc, rysy włoskowate w betonie nie będą stanowić problemu na posadzce z płytek – jednak pęknięcia szersze ostatecznie przeniosą się na płytkę. Jednak można temu łatwo zapobiec, dodając podczas instalacji membranę izolującą pęknięcia.