Ciężka praca to pojęcie względne, które można analizować na wiele sposobów. Ponieważ słowo ciężka odnosi się nie tylko do wzmożonego aspektu fizycznego, ale również i czynników ubocznych wpływających na poziom jej ciężkości, nawet, jeśli wiążą się one z pracą za biurkiem. Jednakże przybliżając te myśl, powinniśmy nakreślić, co tak naprawdę się z tym wiąże, a szczególności odnieść się do tych aspektów ubocznych. Mianowicie jak wiadomo większość relacji dokonywanych na naszym rynku posługuje się technologią dwudziestego pierwszego wieku. Ta zaś ma nieograniczone możliwości, które pozwalają nam nawet na prowadzenie własnej firmy.
Tym samym odpowiedzialność, jaka w ten czas na nas spoczywa jest ogromną. Ponieważ nie raz na odległość zdarza nam się koordynować te działania. Ich oddźwięk zaś jest na tyle duży, że wpływa na losy naszej firmy. Tym samym spoczywa na nas ogromna i wyczerpująca odpowiedzialność, z jaką nie raz nie radzimy sobie. Ponieważ stanowiska, na jakich występuje znaczny poziom stresu, bądź też nieustannie występujące procesy myślowe, znacznie wyczerpuje, a co za tym idzie może zostać zaliczona do prac ciężkich. Wielu z nas jednak pytana o najcięższe zawody świata, wymienia pracę górnika, strażaka, ratownika górski, budowlańca i pracownika produkcji.
Górnik jak doskonale wiadomo, pracuje po pierwsze w trudnych warunkach, jak również i niekorzystnych dla naszego zdrowia. Jego praca zaś, jest typowo fizyczna, a co za tym idzie wyczerpująca chociażby na towarzyszącą jej wysoką temperaturę, i ciasne niewygodne przestrzenie, w jakiej się dokonuje. Narażenie na urazy w przypadku pracy na kopalni jest dość znaczne. Drugim rodzaje najcięższego z zawodów jest strażak, który nie raz ratując zdrowie i życie innych, może sam się narażać na śmiertelne niebezpieczeństwo. Poza tym bardzo łatwo przy różnego rodzaju akcjach strażackich o poważne urazy nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne, związane ściśle z źródłem ognia.
Ten żywioł zaś jest nieprzewidywalny, dlatego też osoby wykonujące ten zawód muszą wiązać się z ogromnym ryzykiem, możliwym do zminimalizowanie poprzez odpowiedzialne i przemyślane działania. Ratownik górski zaś, również zapobiega, bądź też stara się zahamować zachowania natury, w szczególności podczas okresu zimowego, gdzie lawiny śnieżne, są rzadkim jednakże niezwykle degradowanym zdarzeniem.
Osoby zaś, które wybierają się w piesze górskie warunki, nie przewidując najgorszego nie raz nie radzą sobie z prawami natury, a co za tym idzie doświadczają urazów, które obligują ratowników górskich do poważnych akcji ratowniczych. Nie raz wykorzystujących poważny sprzęt ratowniczy, ułatwiający przeprowadzenia akcji. Jednakże podczas jego przebiegu trzeba analizować każdy ruch, ponieważ zbyt błahe posunięcie może spowodować, że sami znajdziemy się w sytuacji patowej. Poziom niebezpieczeństwa, jaki występuje w tym zawodzie również znajduje się na bardzo wysokim poziomie, dodatkowo towarzyszy mu stres, jak również i odpowiedzialność za innych. Budowlańcy, to nie tylko fizyczny wysiłek, ale również i potrzeba cechowania się znaczną odpornością.
Ponieważ nie pracuj oni tylko w wnętrzach budynków, ale również i na świeżym powietrzu, a pogoda i temperatura jest niezwykle zmienna w naszym klimacie. Poza niezwykle ważna jest wytrzymałość, ponieważ nie raz zmuszeni jesteśmy do transportowania sporych ilości materiałów budowlanych. Ostatnim zaś i równie wymagającym zawodem jest praca na produkcji. Gdzie mamy pewnego rodzaju jednostajność naszych działań, w szczególności, jeśli współpracujemy z jakaś maszyną. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest skupienie, jak również i ostrożność wykonywanych ruchów. Ponieważ poddanie się rutynie może wyrządzić znaczne uszczerbki na naszym zdrowie, a również i śmiertelne wypadki, o jakich za pewne nie raz słyszeliśmy.
Zatem jak można zauważyć obszar najcięższych zawodów, skupia się na naszej odpowiedzialności jak również i czujności, jaką bardzo łatwo jest zatracić. By jednak tego uniknąć stosujemy środki bezpieczeństwa wyróżnione na każdym z powyższych stanowisk pacy.