Pierwsza praca. Jak przygotować się do jej rozpoczęcia?

computer-1185626_640

Ostatnie egzaminy, pożegnanie ze szkołą i poszukiwanie pierwszej pracy – tak rozpoczyna się nowy etap życia. Towarzyszy mu stres i wiele obaw. Wybór pracodawcy i strach przed obowiązkami towarzyszy wielu młodym ludziom na starcie w dorosłość. Podpowiemy, jak przygotować się do podjęcia pierwszej pracy.

Określ swoje predyspozycje i umiejętności.

Każdy pracodawca ustala własne kryteria według których buduje zespół pracowników. Związane są one z predyspozycjami i umiejętnościami, jakimi powinien wykazać się kandydat. Później będą one niezbędne do wykonania powierzonych mu obowiązków.
Przygotuj listę swoich umiejętności i predyspozycji. Wynotuj swoje mocne strony i zainteresowania. Praca, która pozwoli Ci je wykorzystać, okaże się przyjemnością.
W miarę możliwości przygotuj dokumenty potwierdzające zdobycie kwalifikacji. Mogą to być różnego rodzaju dyplomy, certyfikaty i zaświadczenia. Będą one dużym atutem w procesie rekrutacji. Pracodawca nie będzie miał wątpliwości, że zatrudnia najlepszego z kandydatów.

Gdzie szukać wymarzonej pracy?

Oferty pracy dostępne są w wielu miejscach – u pośredników, w codziennej prasie, mediach społecznościowych, działach ogłoszeń w serwisach informacyjnych i forach internetowych. Największy ich wybór mają zazwyczaj tematyczne serwisy internetowe i z nich polecamy korzystać. To m.in. Pracuj.pl, który pośredniczy w kontaktowaniu się ze sobą pracodawców i kandydatów do pracy z całej Polski.
Przeglądając oferty pracy zwróć uwagę na wymagania stawiane kandydatom przez potencjalnego pracodawcę. Wysyłanie do firm dokumentów aplikacyjnych, w których brakuje potwierdzenia oczekiwań, jest równoznaczne z odrzuceniem kandydata już na etapie czytania CV i Listów Motywacyjnych. Kolejna rekrutacja nie przynosząca efektów wzbudzi u Ciebie frustrację i zniechęci do dalszych poszukiwań zatrudnienia.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*