Dbanie o lakier samochodowy to nie tylko kwestia estetyki, ale również sposób na zachowanie karoserii w dobrym stanie. Dlatego też warto poświęcić nieco czasu na to, by lakier wyglądał dobrze na długo po tym, jak wyjedziemy nowym autem z salonu. Wszystkie zaniedbania właściciela bardzo szybko zaczynają być widoczne na masce auta.
Kiepski wpływ na wygląd karoserii i stan lakieru ma całe mnóstwo czynników. Lakier jest błyszczący i bardzo efektowny, gdy auto jest nowe, jednak już po krótkim czasie użytkowania matowieje i traci na wyglądzie. Źle na lakier wpływają kwaśne deszcze, promieniowanie UV, sól drogowa i piasek używany do odśnieżania, a także myjnie automatyczne, w których auto jest myte za pomocą dużych szczotek. Codzienne użytkowanie auta również średnio wpływa na karoserię – osadza się na niej piach, kurz i uliczny pył, który może powodować powstawanie drobnych zarysowań. Dlatego też warto szukać rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie lakieru w dobrym stanie.
Jak często polerowanie auta?
Do polerowania samochodu można wykorzystywać dostępne w sklepach motoryzacyjnych preparaty, jednak dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych firm detailingowych, które mają doświadczenie i zadbają o solidne polerowanie auta. Trzeba jednak mieć świadomość, że polerowanie nie jest możliwe do wykonania nieskończoną ilość razy. Każde takie działanie powoduje bowiem, ze warstwa lakieru jest coraz cieńsza, za którymś razem mogą więc pojawić się nieestetyczne prześwity, które sprawią, że efekt będzie dużo gorszy od zamierzonego. Najczęściej polerowanie wykonuje się raz na kilka lat, maksymalnie dwa lub trzy razy w przypadku auta pokrytego tym samym lakierem. Efekt utrzymuje się przez jakiś czas, jednak trzeba pamiętać o dbaniu o lakier i regularnym myciu samochodu za pomocą odpowiednich, przeznaczonych do karoserii środków.
Warto stosować dobre powłoki
Ciekawą propozycją dla właścicieli samochodów, którym zależy na dobrym wyglądzie lakieru, może być zastosowanie trwałej powłoki, która stworzy na karoserii warstwę ochronną. Do wyboru mamy powłoki wykonane z różnych materiałów. Dostępne są między innymi powłoki ceramiczne, hybrydowe czy z kevlaru. Wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami, a także efektem, jaki chcemy uzyskać. Jeśli interesuje nas powłoka ceramiczna, warto mieć świadomość, że jest to dosyć kosztowne rozwiązanie. Wymaga bowiem pracy fachowców, którzy umiejętnie nałożą powłokę na cała karoserię. Koszt takiej usługi to kilka tysięcy złotych, efekt jednak jest również dobry – utrzymuje się przez kilka lat. Powłoka ceramiczna jest mocna, trwała, wytrzymała, chroni lakier przed zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi, a także działaniem negatywnych czynników atmosferycznych. Choć inwestycja w dodatkowe powłoki jest sporym wydatkiem, warto ją rozważyć, gdyż efekt również jest wyjątkowo zadowalający i pozwala zaoszczędzić na późniejszej renowacji lakieru.