Jeśli czujesz, że twój garaż wymaga generalnego, gruntownego sprzątania, dobrze trafiłeś. Niniejszy poradnik służy temu, by podzielić się życiowymi wskazówkami dotyczącymi porządkowania i reorganizacji miejsca w garażu.
Przede wszystkim, jeśli sytuacja jest naprawdę zła, warto zacząć od generalnych porządków. Chodzi tu o działania naprawdę radykalne: wyniesienie absolutnie wszystkiego i wyrzucenie, oddanie lub sprzedania wszystkiego, z czego nie korzystaliśmy przez ostatnie trzy lata. Jeśli mamy dzieci w podstawówce, to trójkołowy rowerek można będzie kupić, kiedy na świat przyjdą wnuki – nie trzeba go trzymać w garażu przez najbliższe dwadzieścia lat. Tak samo stare ozdoby choinkowe odziedziczone po babci – może są sentymentalne, ale jeśli z nich nie korzystamy, to po co mają zajmować cenne miejsce?
Nie od dziś wiadomo, że porządkowanie garażu, a zwłaszcza utrzymywanie w nim porządku należy do rzeczy trudnych. Przestrzenie służące do przechowywania przedmiotów – a do takich należy garaż – mają tendencję do popadania w stan bałaganu i nieporządku. Przecież nic się nie stanie, jeśli tym razem nie odłożysz tego młotka do skrzynki, prawda? Otóż nie! Stanie się – i to dużo. Nawet jedno drobne ustępstwo w utrzymywaniu porządku może prowadzić do totalnego chaosu. Co jednak można zrobić, by temu zapobiec? I co zrobić, gdy w garażu najzwyczajniej w świecie kończy się miejsce na nowe rzeczy?
Pierwszym pomysłem, jaki przychodzi na myśl jest zakup nowych regałów. Ale co zrobić, jeśli nasz garaż już jest pełny i praktycznie niemożliwe jest wstawienie tam nowych mebli? Jednym z rozwiązań jest wyrzucenie części rzeczy, ale jeśli nie chcemy tego robić, możemy również pomyśleć o sprytniejszych rozwiązaniach. Zamykana półka nad drzwiami garażowymi pozwoli nam wykorzystać przestrzeń pod sufitem. Możemy też pomyśleć o zainwestowaniu w szafy przemysłowe na zamówienie, które zostaną zaprojektowane i wykonane tak, by jak najoptymalniej wykorzystać przestrzeń w naszym garażu.
Poza regałami warto nabyć też pudła i skrzynki, które pozwolą nam uporządkować rzeczy. Jeżeli nie mamy dobrej pamięci, warto takie skrzynki czy pudła podpisać, by móc później łatwo znaleźć śrubki i śrubokręty, wiertarkę udarową i ozdoby świąteczne. Choć może wydawać się to śmieszne, możemy nawet pokusić się o zrobienie planu czy listy mówiącej o tym, co znajduje się na której półce lub w danej szafce.
Wracając jeszcze do wymiany mebli – możemy zastąpić zwykły blat roboczy stołem warsztatowym z szufladami, co da nam dodatkowe skrytki na narzędzia i materiały wykorzystywane do majsterkowania. To zaledwie drobne udogodnienie, jednak w przestrzeni tak zagraconej i wykorzystywanej jak garaż każdy centymetr sześcienny się liczy.
Jeśli w garażu przechowujemy rzeczy takie jak opony – zimowe latem, a letni zimą – czy rower, warto pomyśleć o specjalnych hakach, na których można takowe obiekty powiesić. Pozwoli nam to bezpiecznie przechować nieużywany w danym sezonie sprzęt, zabezpieczy go przed zepsuciem, uszkodzeniem czy korozją, a jednocześnie zwolnimy sporą przestrzeń na podłodze.