Obecnie przewiduje się dwie formy rozliczenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej. Są to publiczna usługą Twój e-PIT, udostępniana przez Krajową Administrację Skarbową oraz e-PITy, w aplikacjach do przygotowania PIT. Jednocześnie, na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju programów i aplikacji do pracy nad PIT online. Nic więc dziwnego, że podatnicy mogą czuć się zagubieni, w zakresie wyboru najlepszego rozwiązania dla siebie.
Twój e-PIT – usługa publiczna
Twój e-PIT jest usługą, w której Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje i udostępnia podatnikom (osobom fizycznym) przygotowane (gotowe) zeznania podatkowe. Dzięki temu podatnik, który korzysta z usługi Twój e-PIT, nie musi wypełniać żadnego druku, aby rozliczyć swój podatek. Takie rozwiązanie jest obecnie możliwe dzięki reformie e-administracji oraz rozbudowie zasobów informatycznych posiadanych przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową.
Opłaty i zobowiązania
Z Twój e-PIT można skorzystać bezpłatnie w e-urzędzie skarbowym, do 15 lutego każdego roku, następującego po danym roku podatkowym. Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Oznacza to, że podatnik może wybrać Twój e-PIT, ale nie musi. Dodatkowo, nie ma obowiązku odrzucania przygotowanego w usłudze Twój e-PIT zeznania, jeżeli zdecydował się na inną formę rozliczenia PIT. W takiej sytuacji, dla urzędu skarbowego wiążące jest to zeznanie, które podatnik złożył samodzielnie.
Forma pracy i program
Do skorzystania z Twój e-PIT nie ma wymogu instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania czy instalacji. Do użytkowania systemu wystarczy komputer oraz dostęp do internetu. Co ważne, o przygotowaniu deklaracji podatkowej podatnik nie otrzyma dodatkowego powiadomienia. Jeżeli należy do katalogu podmiotów, które mogą wykorzystać Twój e-PIT, może po prostu zalogować się do usługi i skorzystać z Twój e-PIT.
Dostępność usługi
Usługa Twój e-PIT jest dostępna tylko dla określonych podatników (chociaż co roku jest rozbudowywana). Jest ona dostępna dla podatników PIT-37. W rozliczeniu rocznym za 2020 rok, z usługi Twój e-PIT skorzystać mogli podatnicy rozliczający się na czterech formularzach: PIT-37, PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie dzieło lub przychodów kapitałowych oraz PIT-28 i PIT-36 (dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają te zeznania z uwagi na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą)).
E-deklaracje i PIT online
Drugą dostępną elektroniczną formą rozliczania deklaracji podatkowej PIT, są tak zwane e-deklaracje (czasami nazywane również potocznie PITami online). Są to deklaracje podatkowe przygotowywane indywidualnie przez podatników, w formie „e” – czyli elektronicznej. Podatnicy mogą pracować nad nimi w specjalnych programach i aplikacjach do przygotowania PIT, a następnie przesłać je przez internet do organów podatkowych.
Forma pracy i aplikacji
Większość dobrych programów do e-PIT umożliwia pracę w dwóch formach: na własnym komputerze, poprzez instalację narzędzia ściąganego na dysk komputera oraz w formie funkcjonalnej wersji przeglądarkowej. Jeżeli więc podatnik preferuje pracę bez dodatkowej konieczności instalacji jakiegokolwiek programu (podobnie jak przy usłudze Twój e-PIT), to również w zakresie aplikacji PIT online będzie miał taką możliwość. Co ciekawe, e-deklaracje obecnie dostępne są dla coraz szerszej gamy urządzeń elektronicznych: w tym poza komputerami – również tabletów i smartfonów.
Wybór oprogramowania
W przypadku wyboru pracy nad zeznaniem podatkowym w formie aplikacji do PIT online, podatnicy mają zdecydowanie większe możliwości niż w przypadku jednej usługi Twój e-PIT. Należy jednak pamiętać, aby wybierać tylko rozwiązania zweryfikowane i bezpieczne. W tym aspekcie jako rekomendacje, można przedstawić kilka kroków do wyboru dobrego oprogramowania do PIT online:
- DOSTAWCA OPROGRAMOWANIA – w przypadku korzystania z usługi Twój e-PIT, podatnik korzysta z oprogramowania przez administrację skarbową – nie ma więc konieczności sprawdzania, kto pracował nad aplikacją, w przypadku e-deklaracji jest jednak inaczej. Podmioty komercyjne mogą przygotowywać programy dla swoich użytkowników i nie wszystkie z nich należy uznać za profesjonalne. Dlatego, przed rozpoczęciem pracy nad PIT online, podatnik powinien sprawdzić dostawcę oprogramowania, z którego planuje korzystać, odpowiadając na kilka podstawowych pytań, takich jak: Czy jest do firma która podaje swoje dane rejestrowe? Czy posiada odpowiednie doświadczenie? Czy nad aplikacją pracował sztab specjalistów?
- ZAKRES USŁUG – każda z aplikacji ma inne możliwości i charakterystykę, dlatego, aby znaleźć rozwiązanie najlepsze dla siebie, podatnik powinien dokładnie zweryfikować jaki zakres pracy, jakie wsparcie i jakie możliwości otrzyma przy pracy nad swoim PIT-37. Takie informacje można uzyskać w opisie programu, w jego specyfikacjach i materiałach dodatkowych.
- OPINIE UŻYTKOWNIKÓW – jednym z ważnych elementów pracy nad PIT online jest wygoda pracy i intuicyjność zastosowanych przez dostawców PIT online rozwiązań. Wszystko po to, by PIT-37 przygotowywało się w sposób wygodny. W celu oceny tego aspektu pracy, warto przed wyborem aplikacji do PIT sprawdzić opinie użytkowników, którzy pracowali już na tej aplikacji.
Źródła opracowania:
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.). zwana dalej “Ustawa o PIT”;
- Broszura informacyjna „Twój e-PIT czeka na ciebie”, Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa.