Sytuacje opodatkowania to bardzo ważny temat, jeśli chodzi o kwestię zaciągania pożyczek. Trzeba tutaj poważnie rozeznać się z tematem, aby nie mieć później nieprzyjemności z fiskusem. Mowa tutaj przede wszystkim o opodatkowaniu umowy pożyczki, co podlega w odniesieniu do czynności cywilnoprawnych w dwóch sytuacjach. Jakie sytuacje mamy na myśli i co się z nimi wiąże? Zapraszamy do lektury!
Pierwszą z dwóch sytuacji, kiedy mamy do czynienia z opodatkowaniem pożyczki jest ta, kiedy przedmiotem pożyczki są rzeczy, które znajdują się w naszym kraju. Również bierze się tutaj pod uwagę prawa majątkowe wykonywane w Polsce. Drugą sytuacją będą wszystkie przedmioty pożyczki, które to znajdują się za granicą, ale nabywca zawarł umowę w Polsce, ponadto posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania w naszym kraju.
Kontekst: pieniądze
Jak to zwykle bywa nie jest wszystko takie proste i są pewne wątpliwości – w tym wypadku co do rzeczy, które nie wiadomo czy traktować jako prawa majątkowe czy też rzeczy. Ma to znaczenie, gdyż w obu przypadkach mamy do czynienia z innego rodzaju opodatkowaniem. Bowiem w pierwszym przypadku, jeśliby faktycznie potraktować pieniądze jako prawa majątkowe (wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 106/09), w odniesieniu do opodatkowania przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę moment spełnienia świadczenia. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę drugą sytuację, czyli wtedy gdy pieniądze będą utożsamiane z rzeczami (wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/GL 646/07, wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2006 r., sygn. akt II FSK 819/05), to miejsce położenia rzeczy w chwili zawarcia umowy jest czynnikiem decydującym. W tym sporze najczęściej jednak pieniądze są tratowane właśnie jako rzecz.
Które umowy pożyczki nie podlegają takiemu opodatkowaniu?
Umowy pożyczki, które są objęte podatkiem VAT są wyłączone z opodatkowania do czynności cywilnoprawnych. Jednak jest to sytuacja różna od tej, kiedy strony umowy jawią się jako podatnicy VAT. Warto w tym kontekście z drugiej strony zastanowić się kiedy właściwie takowy obowiązek podatkowy powstaje? Tutaj sprawa jest prosta – mamy z nim do czynienia dokładnie wtedy, gdy zostanie zawarta umowa i pożyczkobiorca został z tego tytułu obciążony. Jeśli mamy tutaj do czynienia z kilkoma podmiotami po stronie pożyczkobiorcy to wszyscy muszą w jednakowy sposób wywiązać się z zapłaty podatki. Mamy tutaj więc do czynienia z konsensualnym charakterem pożyczki tj. bez względu na wydanie przedmiotu pożyczki ulega ona opodatkowaniu. Przy czym są dwie możliwości samej podstawy opodatkowania tj albo wartość samej pożyczki albo jej kwota.
Stawki podatkowe
Stawka podatkowa 2% od umowy pożyczki zostaje uregulowana na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli mowa o formie stawki procentowej (proporcjonalnej), natomiast stawka podatkowa 20% ma miejsce, w szczególnych sytuacjach w odniesieniu do organu kontroli sportowej bądź przed organem podatkowym dojdzie np. do powołania się podatnika na fakt zawarcia umowy pożyczki.
Zobacz również temat pokrewny: skup domów
A kto ma czas na czytanie wszystkich umów? Ja jak mam pilną potrzebę to korzystam z porównywarki na http://finansowaparabola.pl/chwilowki-od-18-lat-ranking.html i wszystko mam załatwione od ręki.