Komputery zrewolucjonizowały i zdominowały znany nam świat. Firma, która nie ma strony internetowej, nie istnieje na szerszym rynku. Bez ciekawego logo nie przyciągnie się klienta, a bez wydrukowanej ulotki, ciężko jest przekazać ofertę swoich usług. Sam komputer jednak nie jest w stanie tego wszystkiego zrobić, potrzebna jest osoba, która za jego pomocą to wykona. Potrzebny jest grafik komputerowy.
Etapy pracy
Praca grafika komputerowego składa się z kilku etapów. Uważa się, że najtrudniejszy jest pierwszy etap, który polega na przyjęciu zlecenia od klienta i próbie uzgodnienia z nim szczegółów projektu. Nierzadko jest to bardzo długotrwały proces, który wymaga kilku lub nawet kilkunastu spotkań. Wymogi zlecenia często zmieniają się w trakcie jego trwania albo też zleceniodawca zmienia zdanie. W momencie, gdy wszystko zostanie już uzgodnione, grafik może przystąpić do pracy.
Korzysta się z wielu różnych narzędzi komputerowych, często jednak dana osoba ma swoje ulubione środowisko do pracy. Znajomość takiego oprogramowania to wymóg konieczny w pracy grafika. Zwłaszcza w przypadku zlecenia, gdzie bardzo ważny jest czas jego wykonania, nie można pozwolić sobie na ciągłe szukanie potrzebnych opcji i funkcji.
Każda osoba pracuje w innym tempie, różne projekty wymagają różnego nakładu pracy i czasu, stąd czas trwania jednego zlecenia waha się od kilku dni do kilku lub kilkunastu tygodni. Po wykonaniu prac, klient ocenia swoje zamówienie i czasami ma możliwość wprowadzenia kosmetycznych zmian. Wielkie zmiany są jednak już niemożliwe do wprowadzenia.
Gdzie i co?
Praca grafika komputerowego jest wykorzystywana w praktycznie każdej firmie i u wielu osób prywatnych. Oczywiście, zatrudnienie takiego pracownika na etat jest rzadkością. Z reguły podejmuje się krótkotrwałą współpracę na zasadzie zlecenia. Zadania, które może przyjąć grafik, są bardzo różne.
Może być to zaprojektowanie samego logo firmy, ulotki, szyldu przed sklepem czy plakatu. Przy współpracy z projektantem strony WWW, może wykonać taki właśnie portal pod kątem graficznym – zarówno elementy nieruchome, jak i ruchome banery oparte na technologii Flash. Bardzo często zleca się również zaprojektowanie opakowań firmowych, od grafiki, na wzorach i kolorach skończywszy. Choć mogą się to wydawać dość proste zadania, to jednak takie nie są.
Ilość czynników, jakie musi wziąć pod uwagę grafik komputerowy w trakcie projektowania, jest ogromna. Bardzo ważna jest również ludzka psychika. Profesjonalny grafik powinien wiedzieć, w jaki sposób zachęcić klienta do kupna towaru lub skorzystania z usługi. Ciekawie wyglądające logo, miła dla oczu kolorystyka i estetyczne wykonanie potrafią zdziałać cuda.
Kto?
Istnieją dwie drogi kariery dla grafika komputerowego. Chcąc powierzyć komuś ważne i niecierpiące zwłoki zlecenie, warto przeanalizować ścieżkę samorozwoju danej osoby. O wiele lepiej sprawdzają się absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia z zakresu oprogramowania graficznego.
Takie osoby „czują” sztukę i potrafią swoje umiejętności wykorzystać w praktyce. O wiele łatwiej jest nauczyć się obsługi komputera niż malowania małych dzieł sztuki. Inną drogą jest ukończenie studiów technicznych skojarzonych z komputerami i odbycie kilku szkoleń z zakresu grafiki. Jest to trudna ścieżka kariery – jeśli ktoś nie czuje się na siłach w rysowaniu, to raczej nie podoła takiemu zajęciu. Jeśli grafik komputerowy nie ma ukończonych studiów artystycznych, warto spojrzeć na wyszczególnione ukończone przez niego kursy, a także zażądać przedstawienia portfolio.
Krótkie spojrzenie na dotychczas wykonane prace upewni, czy jest to na pewno właściwa osoba. Może się również zdarzyć, że zlecenie nie leży w guście i umiejętnościach danego grafika. Ktoś, kto lubił projektować grafiki do sklepów z artykułami dziecięcymi, może nie chcieć podjąć się wyzwania stworzenia logo dla domu pogrzebowego. Nie ma w tym nic dziwnego. Nie warto wówczas zmuszać zleceniobiorcy, gdyż obije się to negatywnie na wyglądzie naszego projektu.
Pracę grafika komputerowego przedstawił nam Opakowania świata – serwis internetowy – dziękujemy!