Red: Dzisiaj porozmawiamy Filipem Burym studentem Uniwersytetu Warszawskiego na temat połączenia, o którym sporo się mówi, ale wciąż pozostało dużo do powiedzenia. Cześć Filipie, bez zbędnych wstępów: praca plus studia – czy to możliwe? Dlaczego dzisiaj coraz więcej uczniów decyduje się na podjęcie pracy przy równoczesnym studiowaniu?
Filip: Praca w niepełnym wymiarze godzin dla studentów często jest najlepszym rozwiązaniem. Takie oferty stoją na wielu portalach otworem. Nie ma wątpliwości, że wyższe wykształcenie dziś nie jest tanie. A co z kosztami wynajęcia, kasą na książki, żywność i imprezy – potrzeba uzupełnienia jakichkolwiek dotacji lub datków od mamy i taty jest coraz bardziej konieczna. Wielu studentów decyduje się dlatego uzupełnić swoje wydatki pracą w niepełnym wymiarze godzin.
Red: Dlaczego właśnie praca w niepełnym wymiarze godzin wydaje się w takim kontekście najlepszym rozwiązaniem dla uczniów chcących pogodzić zarobek z nauką?
Filip: Ten rodzaj pracy ma wiele zalet – nie tylko elastyczność. Często można dostać pracę, która będzie pasował do twojego życia na uczelni, jak i samej branży w której się specjalizujesz. Wykładowcy są wtedy bardziej wyrozumiali.
Red: A czy pracodawcy lubią zatrudniać studentów?
Filip: W rzeczywistości wielu pracodawców cieszy fakt, że studenci są dostępne. To daje im elastyczność obsady swoich stanowisk bez kosztów ogólnych pełnoetatowych pracowników.
Red: Jaki zawód rodzaj pracy dodatkowej jest najbardziej popularny wśród studentów?
Filip: Praca w restauracji lub barze. Sklepy detaliczne są również wysoko cenione pracy w odniesieniu do pracy dla studentów. Praca na kilka zmian w ciągu tygodnia pozwala na to by iść na wykłady i robić badania pod swoją pracę dyplomową. Mimo, że zapłata nie jest doskonała – wielu studentów mimo wszystko chwali sobie to jako bardzo dochodowe rozwiązanie.
Red: A jeśli ktoś nie chce pracować w gastronomii czy handlu? Ma jakąś inną opcję?
Filip: Inna możliwość pracy na studiach w niepełnym wymiarze czasu pracy dla studentów jest to marketing w Internecie. Jeśli jesteś na studiach to na pewno masz dostęp do komputera i możesz z łatwością napisać artykuł na 300-500 słów. W kilku prostych krokach można łatwo zarabiać pieniądze w Internecie. Ta część czasu pracy dla studentów ma dodatkową zaletę, że nie trzeba wychodzić z domu czy akademika i jesteś w stanie dopasować to do życia społecznego, które jak wiadomo na studiach ma ogromne znaczenie.
Red: I na koniec co powiedziałbyś wszystkim studentom, którzy zastanawiają się nad tym czy poradzą sobie z taką fuzją obowiązków?
Filip: Jeśli ktoś poważnie szuka pracy w niepełnym wymiarze godzin dla studentów – na pewno taką znajdzie i sobie poradzi. Dzisiaj jest łatwiej, bo możemy iść śladem wielu rozsądnych studentów, którym się udało bo odkryli przełom jakim jest praca w niepełnym wymiarze czasu. Warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia, skorzystać z już przetartych szlaków. A na pewno się uda!
Red: Bardzo dziękuję Filipie za rozmowę!
Wywiad opublikowano za pozwoleniem portalu studia Warszawa – dziękujemy.
Sam nie odczułem tej większej wyrozumiałości nauczycieli. Wręcz przeciwnie. Ale poza tym pełna zgoda. Dziś się nie da nie pracować będąc na studiach. Takie jest moje zdanie.