Coraz częściej, szczególnie młodzi ludzie, którzy wchodzą dopiero na rynek pracy, szukają pracy zdalnej. Nie powinniśmy się temu dziwić. W teorii praca zdalna wykonywana jest z reguły w domowym zaciszu, siedząc w ulubionym, wygodnym fotelu. Są jednak i wady takiego trybu pracy.
Nowe pokolenie
Młodzi, zdolni, przedsiębiorczy – tak można zdefiniować rosnące pokolenie Z, o których mówi się, że urodzili się z telefonem w ręku i nie wiedzą, co oznacza świat bez internetu. Coraz śmielej korzystają z dobrodziejstw współczesności idealnie wykorzystując technologie nie tylko w życiu prywatnym, ale przede wszystkim w pracy. To czyni ich bardziej dynamicznymi i chętnymi do realizowania wyznaczonych celów. To doświadczenie starają się przekładać na pracę, którą często wykonują w zaciszu domowych pieleszy.
Popularność pracy zdalnej
Pracę zdalną, którą tak bardzo ostatnio upodobali sobie młodzi ludzie (studenci, absolwenci, początkujący przedsiębiorcy), można jednak wykonywać w każdym miejscy na świecie. Dom, to nie jedyne miejsce, w którym młodzi biznesmeni mogą prowadzić działalność zdalnie. Posiadając stały dostęp do internetu, swoją pracę można wykonywać w każdym miejscu na ziemi. Często też dostęp do WI-FI załatwia sprawę, a siedzenie w kawiarni czy restauracji z laptopem nikogo już nie dziwi. Taka osoba może więc w dowolnym miejscu przesłać tekst, wystawić fakturę online albo zamówić materiały potrzebne do pracy.
Popularność tego typu wykonywania pracy wiąże się nie tylko z wygodą samego miejsca, ale przede wszystkim nienormowanym czasem. Można elastycznie dostosowywać swój czas pracy i nie tracić dziesiątki minut na dojazdy. Ponadto dla niektórych łatwiej jest się skupić lub pobudzić do kreatywności wśród przedmiotów, które na co dzień nas otaczają, albo inspirują. Z tego względu również starsi pracownicy chwalą sobie tego typu działalność. Mając np. dzieci na wychowaniu mogą skupić się na domie rodzinnym jak i na obowiązkach wobec zleceniodawcy. Kuszą również pieniądze. Często dobry specjalista, który współpracuje z daną firmą może liczyć na większe pieniądze niż pracownik siedzący 8 godzin w biurze. Poza tym, tych zleceń może mieć kilka, co nie tylko zwiększa ostateczną wypłatę, ale i rozwija – praca nie staje się monotonna i nie nudzi.
Samodyscyplina
Być swoim sterem i okrętem, to jednak również wyrzeczenia i praca nad samym sobą. Trzeba być jeszcze bardziej zdyscyplinowanym, ustalić sobie harmonogram pracy i przestrzegać go nie tracąc koncentracji na zbędne czynności. To również obowiązki księgowe w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Nie wszyscy freelancerzy pracują na umowę o dzieło czy zlecenie. Również wśród tej grupy znajduje się spora liczba osób, które wystawiają faktury vat. W związku z tym istotną wartością jest możliwość rozliczania się tak samo jak wykonywanie obowiązków, czyli szybko, bez straty zbędnego czasu i profesjonalnie. Warto w tym wypadku mieć na uwadze programy do prowadzenia firmy online. Wystawianie faktur, pełna analiza wydatków i kontrola zobowiązań wobec zleceniodawcy, rejestry VAT czy zestawienia niezapłaconych dokumentów – to wszystko jest dostępne w jednym miejscu, gdy korzystasz z takiej usługi online, jak np. w programie Firmino.pl.
Praca w domu
Praca w domu jest zaletą nie tylko dla freelancerów, takich jak copywriterzy, programiści, tłumacze, projektanci, księgowi. Warto to zagadnienie przeanalizować z punktu widzenia pracodawcy. Osoba zatrudniająca pracowników w systemie zdalnym może również zaoszczędzić pieniądze, chociażby na wynajmowaniu powierzchni biurowej, jak również na materiałach biurowych, narzędzi pracy. Obecnie na rynku funkcjonuje w ten sposób wiele firm, które zatrudniają zdalnie freelancerów, ciesząc się mniejszymi kosztami zatrudnienia, związanego z typowym etatem. To również inny poziom świadczenia usług czy budowania konkurencyjności. Niekiedy freelancerzy są bardziej efektywni niż zwykli pracownicy, a ich „produkt” niekiedy jest na wyższym poziomie. Warto jednak zestawić sobie wszystkie za i przeciw pracy w takim systemie i wybrać najodpowiedniejszą formę dla siebie czy swojej firmy. Każda bowiem branża rządzi się swoimi prawami i nie w każdej taki system może się sprawdzić.
Skomentuj