Odzież robocza kojarzy nam się zwykle z kombinezonami i ciężkimi butami, noszonymi przez pracowników fizycznych. Czy dotyczy to jednak wyłącznie tej grupy zawodowej? A może jest to zbyt stereotypowe podejście? Jak wygląda to z perspektywy osób zatrudnionych w sektorze finansowym? Czy oni również muszą być zaopatrzeni w specjalny rodzaj odzieży? Poniżej postaramy się udzielić szczegółowych odpowiedzi na te pytania.
W jakim celu wykorzystuje się odzież roboczą?
Każdy zakład pracy musi bezwzględnie spełniać przepisy BHP. Odzież robocza jest jednym z podstawowych elementów ochrony zdrowia i życia zatrudnionego. Jej przeznaczenie jest różne, ale jedna rzecz pozostaje niezmienna. Niezależnie od branży, pracodawcy są zobowiązani do nieodpłatnego dostarczenia specjalistycznej odzieży swoim przełożonym.
Osoby, które na co dzień zajmują się przenoszeniem i dźwiganiem ciężkich przedmiotów, powinny być zaopatrzone w rękawice oraz obuwie ochraniające palce stóp na wypadek przygniecenia lub nawet zmiażdżenia. Z kolei pracownicy budowlani czy górnicy koniecznie muszą zakładać na głowy kask ochronny chroniący przed spadającymi z góry przedmiotami.
Drugim powodem wykorzystania odzieży roboczej jest zabezpieczenie własnych ubrań przed poplamieniem lub zniszczeniem. Dotyczy to nie tylko zawodów, które automatycznie kojarzą nam się z pobrudzeniem rąk, jak np. mechanicy samochodowi czy pracownicy skupu złomu. Nie sposób nie zauważyć, że osoby zajmujące się poprawianiem naszego wyglądu, czyli fryzjerzy lub kosmetyczki, również mają na sobie robocze fartuszki.
Jaki rodzaj odzieży obowiązuje w pracy w finansach?
Sektor finansowy można zakwalifikować do jednego z bezpieczniejszych dla stanu zdrowia i komfortu pracy jego przedstawicieli. Spędzając kilka godzin dziennie za biurkiem, nie jesteśmy narażeni na większe ryzyko czy szkodliwe warunki. Nie wykonujemy pracy fizycznej, nie obsługujemy maszyn i innych większych urządzeń, tylko spokojnie przerzucamy papierki, wprowadzamy zmiany w systemie komputerowym, odbieramy połączenia przychodzące oraz rozmawiamy z klientami stacjonarnymi.
Odzież robocza w tym przypadku jest zupełnie zbędna. Obowiązuje tutaj bardziej formalny dress code. Niektórzy szefowie zamawiają komplet uniformów z wyszytą nazwą przedsiębiorstwa lub przyklejonym logiem. W większości przypadków dają jednak wolną rękę swoim podwładnym, którzy samodzielnie wybierają i kupują odzież pracowniczą, oczywiście na koszt budżetu firmowego. Zwykle na własną rękę zajmują się też ich późniejszym czyszczeniem i praniem, za co pracodawca również musi zapłacić.
Wyższe stanowiska w dziale finansów wiążą się z jeszcze bardziej oficjalnym ubiorem. Panowie stawiają na tradycyjne garnitury i krawaty. Z kolei kobiety wybierają długie ciemne spodnie lub spódnice do kolan oraz jasną koszulę i marynarkę. W obu przypadkach najlepiej sprawdza się klasyczne obuwie – odpowiednio półbuty i szpilki. Chodzi tutaj o podkreślenie znaczenia naszej profesji, wzbudzenie zaufania oraz możliwie najlepsze zaprezentowanie się przed współpracownikami, klientami i kontrahentami.
Zobacz przykładowe ubrania bhp w jakie możesz zaopatrzyć swoich pracowników.
Jeżeli garnitur i wygodne buty to odzież robocza to tak W tej pracy też jest wymagana. Pracuję jako doradca bankowy i bez takiego eleganckiego stroju mógłbym się nie pokazywać w pracy. Teraz kupiłem wygodne buty na https://lunaobuwie.pl/ ponieważ wygoda to też luksus