Wśród pracowników jest tyle samo negatywnych opinii dotyczących zatrudnienia w niewielkiej firmie, co pozytywnych. Ciężko jest zatem jednoznacznie stwierdzić, czy praca w niedużym przedsiębiorstwie spełni nasze wymagania. Jest to bowiem uzależnione od wielu czynników.
Zalety pracy w niewielkiej firmie
Wśród zalet pracy w niedużej firmie należy z pewnością wymienić rodzinną i luźną atmosferę. Z racji, iż przedsiębiorstwo nie zatrudnia zbyt wielu osób, pracodawcy mogą sobie pozwolić na większą zażyłość z pracownikami. Wówczas traktowani są oni z większym szacunkiem, a kontakt na linii szefostwo-zatrudnieni jest ułatwiony. Ponadto, niewielkie firmy z reguły bardzo prężnie się rozwijają, a osoby, które są od początku ich istnienia mogą liczyć na szybki awans. Inną zaletą pracy w niewielkiej firmie jest możliwość szybszej nauki, co liczy się szczególnie dla nowych pracowników. Poświęca się im o wiele więcej uwagi niż w przypadku firm-molochów, które rzucają świeżo zatrudnionych od razu na głęboko wodę. Mała firma daje również perspektywę wejścia w relacje partnerskie z szefostwem i założenie spółki.
Wady pracy w niewielkiej firmie
Największą wadą pracy w niewielkiej firmie jest przede wszystkim niestabilność w kwestiach rozwojowych. Nie mamy bowiem pewności, czy pracodawcy celowo nie chcą się rozwijać, czy robią to w sposób powolny. Ponadto, wielu właścicieli niedużych firm traktuje własny biznes jako coś, czym nie można się dzielić. Liczy się wówczas dla nich interes prywatny, a pracownicy są jedynie narzędziem do pomnażania zysków. Co więcej, niewielkie przedsiębiorstwa nie mają zbyt dużych funduszy na rozwój swoich pracowników, benefity pracownicze czy zakup sprzętu specjalistycznego. Sam proces rekrutacji w tego typu przedsiębiorstwach, mimo iż przeprowadzany jest sprawnie, zwykle nie jest inicjowany zbyt często. Przeważnie liczba ofert pracy zamieszczanych na portalach typu Pracuj.pl przez nieduże firmy jest bardzo mała.