Dobry specjalista z dziedziny psychologii, oprócz ukończenia studiów oraz zdania stażu, powinien wyróżniać się empatią, otwartością i szczerą chęcią niesienia pomocy. Aby było to jednak możliwe, niezbędne jest nieustanne ćwiczenie swych umiejętności i poszerzanie kwalifikacji. Dowiedz się więcej o tym, jak psycholog może rozwijać swoje kompetencje!
Kompetencje psychologa
Psycholodzy nie tylko diagnozują występowanie określonego zachowania i stylu myślenia, które mogą kierować pacjentem – są to osoby, które uczą go umiejętności spojrzenia z dystansu oraz dostrzegania nieprawidłowości we własnym zachowaniu. Jest to zawód, którego wykonywanie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością – z tego też względu, aby psycholog mógł jak najlepiej wspierać i pomagać swym pacjentom, konieczny jest ciągły rozwój oraz doskonalenie kompetencji.
Wśród kompetencji psychologa można wymienić:
- poradnictwo i wykonywanie testów psychologicznych,
- wydawanie zaświadczeń oraz orzeczeń psychologicznych,
- pomoc pacjentom w rozwiązywaniu codziennych problemów, takich jak spadek nastroju, problemy w pracy czy związku.
Rozwój kompetencji psychologa
Dlaczego uaktualnianie wiedzy jest tak istotne w rozwoju kompetencji psychologa? Psychologia jako dziedzina ukształtowała się w XIX wieku – od tamtej pory ludzie zdobyli ogromną wiedzę dotyczącą ludzkich procesów psychicznych, mechanizmów kryjących się za działaniami i motywacjami, jednakże nie posiadamy jeszcze pełnej wiedzy w tym zakresie. Wciąż pojawiają się nowe odkrycia, które wspomagają psychologów w wykonywaniu swej pracy – i właśnie z tego powodu konieczna jest nieprzerwana edukacja. Gdzie można zdobywać wartościową wiedzę?
Warsztaty i szkolenia psychologiczne
Aby rozwijać swe kompetencje, psycholog powinien uczestniczyć w szkoleniach psychologicznych – jest to możliwość zdobycia nie tylko aktualnej wiedzy, ale i rozwinięcia przydatnych umiejętności. Takie spotkania prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy chętnie dzielą się swymi doświadczeniami i wiedzą.
Szkolenia psychologiczne przeprowadzane w formie wykładowo-warsztatowej to szczególnie interesujące rozwiązanie. Spotkania tego rodzaju umożliwiają nie tylko poszerzenie swej wiedzy teoretycznej, ale i zapoznanie się ze skutecznymi metodami działania i przećwiczenie ich podczas spotkań.
Dobry psycholog nieustannie rozwija swe kompetencje – w tym celu warto uczęszczać na warsztaty i szkolenia psychologiczne. Dowiedz się o nich więcej na www.psychostart.pl/uslugi/.
Konferencje naukowe
Innym źródłem wiedzy są konferencje naukowe – służą one promocji nauki i propagowaniu idei psychologii. Spotkania podczas konferencji zachęcają do wspólnej refleksji nad pewnymi zagadnieniami. To doskonałe rozwiązanie m.in. dla psychologów prowadzących własne projekty naukowe, chcących wziąć udział w merytorycznej dyskusji.
Samodzielna nauka
Rozwój kompetencji psychologa nie jest możliwy bez prawdziwej pasji, zainteresowania daną tematyką. Aby nieustannie pogłębiać swą wiedzę, konieczne jest czytanie artykułów naukowych, książek naukowych oraz podręczników. Warto również rozmawiać na tematy psychologiczne ze swoimi znajomymi, którzy również zajmują się psychologią – pozwala to na wymianę doświadczeń i zasięgnięcie porady na temat tego, jak poszerzać swe umiejętności.
Superwizja
Jeśli psycholog prowadzi psychoterapię, jego obowiązkiem jest poddawanie swej pracy superwizji – można ją nazwać swego rodzaju terapią terapii. Przeprowadzana jest ona w towarzystwie doświadczonego specjalisty, co pozwala psychologowi rozwinąć umiejętności i zwiększyć samoświadomość w pracy zawodowej.
Jak dobry psycholog rozwija swe kompetencje?
Dobry psycholog posiada wiedzę teoretyczną, jak również umiejętność zastosowania jej w praktyce. Powinien on dysponować zaawansowanym zestawem umiejętności interpersonalnych, aby umiejętnie wyjaśnić pacjentowi jego objawy.
Każdy psycholog powinien również pozostawać na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami psychologii, w szczególności związanymi z jego specjalizacją. Co istotne, dobry psycholog zmienia również wykorzystywane przez siebie metody działania, aby były one zgodne z najnowszą wiedzą – doskonałe wsparcie stanowią w tym warsztaty i szkolenia psychologiczne, konferencje naukowe, superwizje oraz samodzielna nauka.