Wbrew powszechnej opinii rozmowa rekrutacyjna nie jest wyłącznie czasem, w którym testom poddaje się kandydatów. To także idealna przestrzeń, by ocenić potencjalnego pracodawcę. Nie można bowiem zapominać, że decyzja o zatrudnieniu zawsze jest dwustronna – zainteresowany musi być i pracownik, i pracodawca. Rynek pracownika wymusza na organizacjach zmianę w podejściu do procesu rekrutacji. Rzetelnie skonstruowane ogłoszenie o pracę, udzielanie kandydatom informacji zwrotnej po każdym zamkniętym etapie procesu i należyte przygotowanie się do rozmów rekrutacyjnych przez rekruterów to kwestie obowiązkowe! Jeśli więc chcesz stworzyć lojalny zespół pracowników, którzy będą pracować na markę pracodawcy, dowiedz się, jak odpowiednio przygotować się do spotkania z potencjalnymi pracownikami.
Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?
Oczywiście żadnym wątpliwościom nie ulega fakt, że każda rozmowa rekrutacyjna jest nieco inna. Dużo zależy bowiem zarówno od stanowiska, którego dotyczy proces, jak i branży, w której działa firma. Inaczej prowadzi się procesy dla specjalistów ds. sprzedaży, inaczej dla grafików, a inaczej dla managerów wyższego szczebla.
Pozostaje jednak kilka elementów, które zawsze powinno zostać spełnionych. Jak wygląda więc profesjonalnie przeprowadzona rekrutacja – szkolenie dla rekruterów zawsze zawiera w sobie te obowiązkowe czynniki, a my postaramy się je teraz przybliżyć.
Jak profesjonalnie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?
Pierwszym i najważniejszym elementem dobrze przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej jest odpowiednie przygotowanie się do spotkania. Nie tylko przez kandydata, ale również przez rekrutera. Co więc powinien zrobić specjalista ds. rekrutacji? Przede wszystkim zapoznać się z dokumentami aplikacyjnymi kandydata. To absolutna podstawa. Oczywiście wypada przyswoić więcej informacji niż tylko imię i nazwisko osoby, z którą będziemy prowadzić spotkanie. Rekruter musi mieć pojęcie o dotychczasowej karierze kandydata, o kompetencjach, wykształceniu i umiejętnościach, jakie posiada. Specjalista ds. rekrutacji musi również być w stanie opowiedzieć kandydatowi, jakie obowiązki będą czekać na niego na danym stanowisku oraz jak wygląda zespół. W dobrym tonie jest także przygotowanie listy pytań pogłębiających, które rekruter będzie chciał zadać potencjalnemu pracownikowi.
W kolejnym kroku warto zadbać o miłą atmosferę. Trzeba mieć na uwadze fakt, że już sam proces starania się o pracę jest dla kandydatów stresujący. Każdy z nich chce dobrze wypaść i zaprezentować się w jak najlepszym świetle. Nie ma sensu pogłębiać tych ciężkich emocji. Dobrą praktyką jest przywitanie kandydata z uśmiechem na ustach, zaproszenie do wcześniej przygotowanej salki i zaproponowanie czegoś do picia. Warto również rozluźnić atmosferę pytaniem niezwiązanym z rekrutacją, np. o to, jak przebiegł dojazd czy o pogodę.
Kluczowym elementem rozmowy są pytania do kandydata. Rekruter powinien przede wszystkim zadawać pytania, które bezpośrednio dotyczą doświadczenia, kompetencji oraz umiejętności kandydata. Można poprosić potencjalnego pracownika, aby sam opowiedział o dotychczasowej karierze, najważniejszych sukcesach, jakie osiągnął czy dużych wyzwaniach, z którymi się mierzył. Nie można jednak zapominać, że pytania kierowane do kandydata nie mogą dotykać kwestii osobistych. Takie tematy absolutnie nie powinny być poruszane na rozmowie kwalifikacyjnej.
Na sam koniec warto zostawić także odpowiednią przestrzeń na pytania kandydata. Trzeba mieć na uwadze, że rozmowa rekrutacyjna to także czas dla kandydata, by poruszył kwestie, które są istotne z jego perspektywy – zadał pytania dotyczące organizacji, stanowiska, na które aplikuje, a także rozwiązał wszystkie swoje wątpliwości związane z zatrudnieniem.
Brak podstawowego przygotowania rekrutera do rozmowy kwalifikacyjnej może zrazić nawet najbardziej zmotywowanego kandydata. Nie można zapominać, że osoby ubiegające się o pracę również poświęcają swój czas na spotkanie. W dobrym tonie jest więc zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat potencjalnych pracowników. Jeśli na rozmowie kandydat będzie jota w jotę powtarzał to, co zawarł już w CV i dokumentach aplikacyjnych, może poczuć się zignorowany przez rekrutera. Podobnie jest w sytuacji, gdy rekruter mimo, iż zadaje kandydatowi pytania, to zdaje się być nieobecny i zwyczajnie nie słucha tego, co opowiada druga strona. Warto wystrzegać się tych błędów i pokazać kandydatom, że organizacja, do której aplikują jest profesjonalną firmą, która darzy pracowników szacunkiem już na etapie procesu rekrutacyjnego. Powodzenia!