2023 to kolejny rok podatkowy, w którym przyjdzie nam się zmierzyć z rozliczeniami podatku PIT. Pracodawcy mają obowiązek wystawić deklaracje PIT-11, zawierające informacje o osiągniętych przez swoich pracowników dochodach i przychodach. Jak prawidłowo rozliczyć podatek PIT-11 w 2023, aby nie narazić się urzędowi skarbowemu? Podpowiadamy.
Jak rozliczyć podatek PIT-11 za 2022 rok?
Rozliczenie podatku PIT-11 za 2022 rok jest o tyle trudne, że deklaracja powinna zawierać zmiany wprowadzone przez Polski Ład. Należy więc pamiętać między innymi o modyfikacjach w przypadku podatników, którzy przekroczyli wiek emerytalny.
W ubiegłym roku zmieniła się również aż dwukrotnie wersja druku. Aktualną jest ta z numerem 29. Ma ona zastosowanie w przypadku przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2022 roku.
Wypełniając PIT-11 za 2022 trzeba poprawnie rozliczyć ulgi podatkowe:
- na powrót
- dla rodzin 4+
- dla pracujących seniorów
Przy rozliczaniu konkretnych ulg może pojawić się wiele wątpliwości, dlatego warto posłużyć się specjalnym programem, który znacząco ułatwi całą czynność. Rozlicz podatek z PIT-11.
Zwrot podatku z PIT-11 – jak wygląda?
PIT-11 nie posiada rubryki nadpłaty podatku, na podstawie której można bezpośrednio wystąpić o zwrot podatku. Pracownik powinien sam wykazać nadpłatę w odpowiedniej deklaracji PIT-36 lub PIT-37 i uwzględnić dochody uzyskane ze wszystkich źródeł.
Zwrot nadpłaty dokonywany jest przez urząd skarbowy na konto bankowe, przekazem pocztowym lub w kasie urzędu skarbowego. Przy rozliczaniu deklaracji i obliczaniu kwoty zwrotu podatku niezwykle pomocne mogą okazać się programy dostępne online.
Co zrobić, jeśli nie otrzymamy PIT-11 za 2022 rok?
Choć pracodawca, jako płatnik jest zobowiązany do przekazania swojemu pracownikowi PIT-11 za poprzedni rok podatkowy, to może on nie dopełnić tego obowiązku. Co więc zrobić, jeśli nie otrzymamy PIT-11 za 2022 rok?
Jeśli minął ostatni dzień lutego, a w naszej skrzynce pocztowej nie pojawił się dokument PIT-11, należy przede wszystkim niezwłocznie skontaktować się z pracodawcą. Jeśli z jakichś względów, mimo upomnień, nie uda nam się otrzymać dokumentu, można złożyć deklarację z szacunkowymi kwotami i ewentualnie dokonać potem niezbędnych korekt. Najważniejsze jest terminowe złożenie deklaracji rocznej do 30 kwietnia.