Rozmawiamy z Emilią – doświadczoną graficzką, o karierze w tej branży. Zapraszamy!

company-396708_960_720

Projektowanie graficzne to coraz bardziej poszukiwana kariera, która oferuje ekscytujące możliwości pracy nad kampaniami brandingowymi dla firm i osób prywatnych. Jeśli jesteś artystą lub projektantem, a nawet jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projektowaniu graficznym, możesz się zastanawiać, czego można oczekiwać od kariery projektanta graficznego.

Niedawno porozmawialiśmy z projektantką grafiki Emilią Skowronek, aby dowiedzieć się więcej o tym, co to znaczy pracować w projektowaniu graficznym i udało nam się uzyskać kilka wskazówek, jak to zrobić poprawnie.

Co robi grafik?

Według Emilii grafik robi wszystko, od banerów cyfrowych po materiały społecznościowe, projektowanie stron internetowych i reklamy drukowane. Ponieważ projektanci są odpowiedzialni za tworzenie różnorodnych materiałów marketingowych i brandingowych, ich codzienne zadania mogą się znacznie różnić w zależności od konkretnego typu projektu, nad którym pracują. Ale jedna rzecz pozostaje niezmienna: możliwość tworzenia projektów dla szerokiej gamy platform i dostosowywania tych projektów do platform drukowanych, cyfrowych i mobilnych. Może to obejmować wielokrotne zmienianie rozmiaru projektu w celu dostosowania go do określonej platformy lub wymyślanie koncepcji, która jest odpowiednia tylko dla jednego kanału, np. druku.

Ponieważ projektowanie graficzne jest zarówno kreatywne, jak i techniczne, projektanci muszą być także wykwalifikowani w korzystaniu z programów takich jak Adobe Photoshop i Illustrator. Bardzo przydatne okazują się też dodatkowe kwalifikacje, takie jak szkolenia 3dsmax.

Jakie są zalety kariery w projektowaniu graficznym?

Projektowanie graficzne jest polem wielofunkcyjnym i wymaga zachowania zwinności podczas przechodzenia od zadania do zadania. „Jestem w zespole marketingowym i robimy trochę wszystkiego, jeśli chodzi o potrzeby marketingowe”, wyjaśnia Emilia, podkreślając, że bycie projektantem to świetny sposób na zaangażowanie się w wiele obszarów biznesu. „Każdy dzień jest inny i dla mnie to coś ekscytującego”.

Co jest najlepsze w byciu projektantem?

Dla Emilii nie chodzi tylko o znalezienie sposobów na wykonanie kreatywnych koncepcji w pracy, ale także o wymyślenie sposobów zastosowania tych umiejętności w życiu osobistym. „Kilku moich znajomych dowiedziało się, że mogę zaprojektować filtry Snapchat, a teraz wszyscy chcą ich na wesela i przyjęcia urodzinowe. Miło jest wiedzieć, że możesz również pomóc ludziom w zabawny sposób”.

Jakie wyzwania stoją przed projektantami graficznymi?

Ponieważ codzienna praca projektanta może się znacznie różnić w zależności od tego, nad czym pracują, jednym z głównych wyzwań jest myślenie o tym, jak konkretne zadanie, nad którym pracujesz, pasuje do ogólnej koncepcji projektu. „Zawsze musisz myśleć o tym, jak projekt wyglądałby na telefonie komórkowym lub jak wyglądałby na pulpicie” - wyjaśnia Emilia. Oprócz wyzwań związanych z tworzeniem projektów dla wielu platform, graficy muszą także zmagać się z technicznymi wyzwaniami samego projektowania.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*