Różne formy bólu głowy a migreny – jak to rozróżnić?

man-5531026_960_720

Większość z nas zna pulsujący ból w skroniach. Po prostu kolejny ból głowy, prawda? Nie tak szybko. Zanim uznasz swój ból jako kolejny ból głowy, poznaj różnice między bólami głowy i migrenami. Znajomość ich kluczowych różnic może przynieść długo oczekiwaną ulgę.

Rodzaje i przyczyny powszechnych bólów głowy

Istnieje wiele różnych rodzajów bólów głowy, więc określenie lokalizacji i charakteru bólu może pomóc w ustaleniu przyczyny, również lekarz nfz ostrołęka będzie mógł łatwiej dokonać diagnozy, gdy podzielisz się z nim tymi informacjami.

Niektóre z najczęstszych typów to:

Napięciowe bóle głowy: ból spowodowany napięciowymi bólami głowy ma tendencję do rozprzestrzeniania się po obu stronach głowy, często zaczynając się od tyłu i pełzając do przodu. Jest to najczęstsza forma bólu głowy. Zmęczenie oczu, stres i głód są częstymi przyczynami napięciowych bólów głowy i mogą mieć charakter przewlekły.
Bóle głowy zatok: te bóle głowy często pojawiają się, gdy jesteś chory lub czujesz się przeciążony. Są spowodowane obrzękiem zatok, powodując ból za policzkami, nosem i oczami. Ból jest często najgorszy, gdy budzisz się rano i pochylasz się do przodu.

Klasterowe bóle głowy: te bóle głowy są zwykle bardzo bolesne i występują w „grupach”, co oznacza, że ​​występują codziennie (zwykle o tej samej porze), czasami nawet kilka razy dziennie przez wiele miesięcy. Są wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych mózgu z powodu uwalniania serotoniny i histaminy. Mogą być spowodowane wysiłkiem fizycznym, jasnym światłem, a nawet wysokością.

Migreny: coś więcej niż tylko ból głowy

Kiedy większość ludzi słyszy termin migrena, często myśli o silnym bólu głowy. Ale bóle głowy są tylko jednym z objawów migreny i mogą mieć różne nasilenie i długość. Migreny to choroba neurologiczna, która obejmuje szlaki nerwowe i substancje chemiczne. Zmiany w aktywności mózgu wpływają na krew w mózgu i otaczających tkankach, powodując szereg objawów. Oprócz silnego bólu głowy osoby cierpiące na migrenę mogą odczuwać niektóre lub wszystkie z następujących objawów:

  • Mdłości

  • Zwiększona wrażliwość na światło, dźwięk lub zapachy

  • Zawroty głowy

  • Ekstremalne zmęczenie

Epizod migreny może wystąpić w czterech różnych fazach, chociaż nie każdy doświadcza każdej fazy. Fazy ​​obejmują:

Faza prodromiczna: czasami nazywana fazą przed bólem głowy, ta faza charakteryzuje się bezbolesnymi objawami, które pojawiają się na kilka godzin lub dni przed nadejściem migreny. Należą do nich wahania nastroju, apetyt na jedzenie i sztywność karku.

Faza aury: Aury odnoszą się do zaburzeń czucia, które występują przed lub w trakcie migreny. Aury mogą wpływać na wzrok, dotyk lub mowę osoby, chociaż nie każdy, kto cierpi na migrenę, doświadcza aury. Przykładami aury są niewyraźne wizje, rozszerzające się z czasem ślepe punkty, drętwienie ręki i niewyraźna lub pomieszana mowa.

Faza bólu głowy: To wtedy ból zwykle uderza i może wahać się od łagodnego do osłabiającego. Aktywność fizyczna i ekspozycja na światło, dźwięki i zapachy mogą nasilić ból. Jednak niektórzy ludzie mogą mieć migrenę bez bólu głowy.

Faza postdromalna: ostatnia faza to ustąpienie bólu. Podczas tej fazy ludzie mogą czuć się wyczerpani, zdezorientowani lub ogólnie źle.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*